I. Uluslararası İstanbul Spor Filmleri Festivali Başladı

Uluslararası Spor Filmleri Federasyonu (FICTS) koordinasyonunda ve Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası FICTS İstanbul Spor Filmleri Festivali başladı.

Festival öncesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fındıklı’daki yerleşkesinde basın toplantısı yapıldı.

Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, FICTS Başkanı Franco Ascani, Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Erdal Zorba, festival genel koordinatörü Can Saraçoğlu ile diğer ilgililer katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yaptığı konuşmada, festivalin, İstanbul’un kültür sanat hayatının merkezi sayılan Beyoğlu’na yakıştığını belirtti.

FICTS Başkanı Franco Ascani ise 15 ülkede düzenlenen festivallerde dereceye giren eserlerin, Milano’da yapılacak büyük festivalde yarışacağını belirtti.

Amaçlarının spor kültürünü yaymak olduğunu dile getiren Ascani, İstanbul’da bulunmaktan da çok mutlu olduğunu ifade etti.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Türkiye’nin en önemli sanat kurumu olduklarını belirterek, festivale katkı sağladıkları için mutlu olduklarını ifade etti.

Festival Koordinatörü Can Saraçoğlu ise festivale 75’e yakın filmin başvurduğunu, 25’inin ön elemeyi geçtiğini aktardı.

Saraçoğlu, yarışmaya katılan filmlerin, sinemacılar Osman Sınav, Serdar Akar, Uğur İçbak ve Emre Zeytinoğlu’ndan oluşan jüri tarafından, çeşitli kategorilerde değerlendirileceğini ve en çok beğenilen filmlerin, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenecek büyük festivalde yarışmaya katılacağını kaydetti.

Festival kapsamında ”Herkes için spor, herkes için sanat”, ”Olimpiyatlar ve spor medyası”, ”Spor branşlarının gelişiminde film sektörünün rolü” başlıklarında konferanslar düzenlenecek.

Festival kapsamında Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde bugün ve yarın spor temalı, belgesel filmler, uzun metraj filmler, televizyon programları, reklam filmleri ile olimpik temalı filmler yarışacak. Dereceye giren filmlere Aya İrini Müzesi’nde 25 Eylül Pazar günü düzenlenecek galada ödülleri verilecek. En iyi film ödülünü alan eser, Milano’da düzenlenecek final etabına doğrudan katılma hakkı elde edecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.