İBB Normalleşmenin Başlayacağı 1 Haziran İçin Önlemlerini Açıkladı

1 Haziran itibarıyla normalleşme yolunda ilk adımlar atılıyor. İBB ise toplu ulaşımda normalleşmenin ilk gününde bir sorun yaşanmaması için bütün araçlarıyla hizmette olacağını duyurdu. İETT, 6 bin 100 araçlık filosuyla, metro hatları ise 06:00-00:00 saatleri arasında 1 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Metrobüs, pik saatlerde 535 araçla en yoğun aksta, 17 saniyede bir sefer düzenleyecek. Deniz ulaşımında Şehir Hatları AŞ., her gün 16 vapur, 2 arabalı vapur ile 26 iskeleye toplam 299 sefer yapacak.

İBB’nin açıklamaları şöyle : 

İETT SEFERLERİNE BAŞLIYOR

6 bin 100 aracı bulunan İETT, 1 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak. 3. Havalimanının açılmasıyla birlikte de üç farklı noktadan havaalanına seferler düzenlenecek. Covid-19 sebebiyle raporlu şoförlerden dolayı azalan personel açığı, 400 emekli eski şoförlerle kapatılıyor. Bu süreçte destek olan şoförler, günlük yevmiye usulüne göre ücret alacak.

26 İSKELE, 299 SEFER

Deniz ulaşımında Şehir Hatları AŞ., her gün 16 vapur, 2 arabalı vapur ile 26 iskeleye toplam 299 sefer yapacak. Seferler, Üsküdar-Karaköy-Eminönü, Kadıköy-Karaköy-Eminönü, Kadıköy-Beşiktaş, İstanbul-Adalar, Haliç Hattı, Sarıyer-Rumeli Kavağı-Anadolu Kavağı, İstinye-Çubuklu arabalı, Beşiktaş-Adalar, Bostancı- Adalar ring hatlarında gerçekleştirilecek.

İSTASYON VE ARAÇ İÇLERİNDE MASKE ZORUNLULUĞU

Metro seferleri 1 Haziran’dan itibaren 06:00-00:00 saatleri arasında yapılmaya başlanacak. Yolcular, İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı ile yayınlanmış olan istasyon ve araçlardaki sosyal mesafe, maskesiz yolculuk yapılamayacağı kurallarına uyması gerekecek.

İşletme yapılacak hatlar:

M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattı

M1B Yenikapı-Kirazlı metro hattı

M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı

M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metro hattı

M4 Kadıköy-Tavşantepe metro hattı

M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattı

T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı

T4 Topkapı-Mescid-i Selam tramvay hattı

F1 Taksim-Kabataş füniküler hattı

TURİSTİK HATLAR ÇALIŞMAYACAK

Turistik amaçla kullanılan T3 Kadıköy-Moda tramvay, TF1 Maçka-Taşkışla ve TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hatlarında ise işletme yapılmayacak.

DEZENFEKTASYONA DEVAM EDİLECEK

Şehirlerarası ulaşım yasağı da 1 Haziran itibariyle sona erecek. Büyük İstanbul Otogarı’nda duran hayat yeniden başlayacak ve alınan önlemler sayesinde otogarda da bir sorunla karşılaşılmayacak.

METROBÜSTE SEFERLER ARASI 17 SANİYE

24 saat çalışacak olan Metrobüs, pik saatlerde 535 araçla en yoğun aksta, 17 saniyede bir sefer düzenleyecek. Yarın gün içerisinde İstanbul’daki 48 bin seferin 7 bini, metrobüs seferi olacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.