İdlib Saldırısı İle İlgili Rusya’dan İlk Açıklama

Rusya, İdlib’de 33 askerimizin şehit olması üzerine ilk kez açıklamada bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kendilerine Türkiye’nin bölgede asker bulunup bulunmadığı bilgisi verilmediğini belirterek;


 “27 Şubat’ta Suriyeli militanlar İdlib’de hükümet güçlerine yönelik geniş çaplı bir saldırı denedi. Açılan topçu ateşinde Türk askerleri de vurulan Suriyeli militanlarla beraberdi. Türkiye, Rus ordusunu Türk askerlerinin bölgedeki varlığına ilişkin bilgilendirmedi. Türkiye’den sağlanan bilgiye göre, Türk askerlerinin orada olmaması gerekiyordu. Rus uçakları, Türk askerlerinin bulunduğu bölgelere yönelik saldırı gerçekleştirmedi.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında “Türkiye’nin kayıpları sonrası ateşkesi uygulamaya hazırız” ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı: “Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye’ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz.”şeklinde açıklamada bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres,Türk askerlerinin yaşamalarını yitirmesinden derin endişe duyduğunu belirterek İdlib’de ateşkes çağrısını yineledi.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye rejimi ve destekçisi Rusya’nın saldırılarını kınadı ve buna son verilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosunun (AP) yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Türk askerlerinin ölümünden dolayı üzüntülü ve gelişmelerden oldukça endişeliyiz. Maalesef tekrar etmek zorunda kalıyorum ancak AB, Türkiye’nin yeni dostlarından çok daha güvenilir. (Size) bir şey kazandırmayan ‘tek taraflılığı’ bırakmanız sizin yararınıza olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.