IKBY Başbakanı Barzani: ‘Referandum Türkiye İçin Asla Tehdit Değildir’

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil’de referandum için oyunu kullandıktan sonra yaptığı basın toplantısında referandumun Türkiye için bir tehdit olmadığını söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı (IKBY) Neçirvan Barzani, Erbil’de referandum için oyunu kullandıktan sonra referandumu değerlendirdiği bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında referandumun önemine değinen Barzani, “Referandumu, ertesi gün bağımsızlık ilan etmemiz için ya da sınırları belirlemek için değil, irademizi bütün dünyaya göstermek istiyoruz” dedi. Barzani’nin basın toplantısında Türkiye’nin referanduma yönelik tavırları ve IBKY-Türkiye ilişkilerinin geleceği ana gündem maddesiydi. Barzani, “Türkiye’nin bölgede Kürt ve Kürdistan’dan daha iyi bir dostu yok. Bu nedenle, iki aydır Türkiye’yi ziyaret edip Türkiye hükümet yetkililerini referandum konusunda bilgilendirmek ve sürecin onlar için tehdit olmadığını anlatmaya çalıştım ama bana imkan tanımadılar” dedi. Neçirvan Barzani, “Referandumu ertesi gün bağımsızlık ilan etmemiz için ya da sınırları belirlemek için değil, irademizi bütün dünyaya göstermek istiyoruz. Bağdat’la ciddi bir görüşme süreci yürütmek istiyoruz. Bu coğrafyada barış ve huzurun garantisi olduğumuzu ispatladık” dedi. Barzani konuşmasında, “Bugün Kürdistan’da tarihi bir gün. Kürdistan halkı ve Kürdistan’da yaşayan azınlıklar geleceğini belirlemek istiyor” diye sözlerine ekledi. Barzani ayrıca, “Kürdistan bayrağının yanından Irak Bayrağını yasal diyalog yolları ile almak istiyoruz. Bağdat’la ciddi bir diyalog süreci istiyoruz. Yarın yine Irak bayrağını burada göreceksiniz. Kerkük Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin şehridir. Ne Araplara ne Türkmenlere irademizi dayatmıyoruz. Kerkük birlikte yaşamın örneğidir. Peşmerge olmasaydı Kerkük’ün durumu Musul’dan daha kötü olurdu. Peşmerge Türkmenleri Arapları tüm kesimleri korudu ve bu kardeşlerimizi korumak için Kerkük’te kalmaya devam edecektir. Çok zor bir 3 yıl geçirdik. Dünyanın en tehlikeli terör örgütü DEAŞ’a karşı uzun bir savaş verdik. Bin 600 şehidimiz var, 1.8 milyon mülteci sığınmacımız var. Hiç kimse ne tehdit ne de ambargo ile Kürdistan halkının iradesini kıramazlar.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.