İkinci Dalga Hafiflese de Ekonomide Sıkıntı Sürüyor

Fotoğraf; Wikimedia Commons

ECB Başkanı Christine Lagarde, KOVID-19 salgınında ikinci dalga hafiflese de ekonomik sıkıntıların devam ettiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’da COVID-19 salgınında vaka sayılarının yavaşlamış olabileceğini, ancak ekonominin salgının bu dalgasını kontrol altına alınması için uygulanan tedbirlerin ceremesini çekmeye devam ettiğini söyledi.

Ne salgının ne de negatif etkilerinin henüz ortadan kalkmadığı uyarısında bulunan Lagarde, “İkinci dalga devam ediyor, bu arada Avrupa’da ikinci dalga yavaşlamış, alınan tedbirlerin etkisi ile yoğunluğu azalmış olabilir. Ancak ekonomiyi etkilemeye devam ediyor” dedi.

Lagarde, “Görmekte olduğumuz son gelişmelerin tümü ekonominin hala acı ve sıkıntı çekmekte olduğunu gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

Parada dijitalleşme yönündeki eğilim arttı

Öte yandan Legarde, dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerin toplumun tüm alanlarını dönüştürdüğünü belirterek, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreci de onli̇ne ve mağazalarda temassız ödemelere doğru bir kayma ile dijitalleşme yönündeki bu eğilimi hızlandırdı.” dedi.

Lagarde, Fransa’da L’ENA hors les murs dergisine yazdığı makalede, “Dijital bir avronun olası tanıtımı da dahil olmak üzere, paranın geleceğine giden yolculuğu etkileyen faktörleri anlamak için geçmişten önemli dersler çıkarılabilir.” dedi.

Legarde,

dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerin toplumun tüm alanlarını dönüştürdüğünü ve “kaydileştirme” sürecini hızlandırdığını belirterek, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreci de onli̇ne ve mağazalarda temassız ödemelere doğru bir kayma ile dijitalleşme yönünde bu eğilimi hızlandırdı.” dedi.

Avro Bölgesi’nde nakit olmayan ödemelerin artmaya devam ettiğini ve toplamda yüzde 8,1’lik yükselişle 98 milyara ulaştığını belirten Lagarde, “Dijital avro devam eden Avrupa entegrasyon sürecinin bir simgesi olacak ve nihayetinde Avrupa’nın dijital ekonomilerini birleştirmeye yardımcı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.