İlk kez izledikleri tiyatroyu yazıya döktüler, jüriyi ağlattılar

ADANAAdana’da ‘Tiyatroya gitmeyen çocuk kalmasın projesi’ kapsamında hayatlarında ilk kez tiyatroya giden öğrenciler, yaşadıkları heyecanı ve mutluluğu yazıya döktü.

İlk kez tiyatroya götürülen çocuklar arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere köy okullarında düzenlenen törenle hediyeleri verildi.

Adana Devlet Tiyatroları ile Ekinfen Dershaneleri, bu yıl Çukurova’da çadırlarda yaşayan 368 çocuğu ilk kez tiyatroyla tanıştırdı. ‘Tiyatro çocukları’ oyununu izleyen çocuklar hem oyunları izledi hem de oyuncularla tanışma imkanı yakaladı. Tiyatroya giden çocuklar arasında düzenlenen kompozisyon yarışması düzenlendi. Yarışmada dereceye girenlere Çağırtkanlı İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenle ödülleri verildi.

10 Mart’tan beri öğrencileri tiyatroya getirdiklerini aktaran Adana Devlet Tiyatroları Müdürü Ahenk Demir, projeye Mürseloğlu, Çağırtkanlı, Doğankent ve İmamoğlu ilçesinin Boztahta köyündeki öğrencileri dahil ettiklerini aktardı. “Salonda öğrencilerin heyecanını gördüğümüzde doğru bir iş yaptığımızı anladık” diyen Demir, öğrencilerin yazdıklarını okuduklarında göz yaşlarını tutamadıklarını kaydetti.

Demir, “Çocuklar öyle güzel şeyler yazmışlar ki okurken göz yaşlarımızı tutamadık. Bir öğrenci ‘çadırda yaşarken tiyatroyu hayal bile edemiyordum, bu hayalimi gerçekleştirdiniz.’ diyor. Bir diğeri ise tiyatroyu hiç bilmediğini anlatıyor. Mutluluklarını öyle içten yazmışlar ki insanın yüreği dayanamıyor.” ifadelerini kullandı.

Çadırlardan tiyatro salonuyla tanışan çocukların ailelerinin de tiyatro izlemek istediğini ifade eden Demir, “Bunun ardından kadınlarımızı salonlarımıza getiriyoruz. Tiyatroyla çocukları daha iyi eğitilebileceğine inanıyorum. Öz güvenleri artıyor. Gelecekle ilgili çok güzel hayalleri oluyor ve bunları gerçekleştirebileceklerini de biliyorlar. Bu bizim için çok önemli” dedi.

Ekinfen Dershaneleri sahibi Ferdane Bayıldıran, çocukları ödüllendirmek ve yapılan projenin amacına ulaşıp ulaşmadığını görmek için öğrencilerden yaşadıklarını ve tiyatroyu anlatan bir kompozisyon yazmalarını istediklerini söyledi.

Bayıldıran, bu öğrenciler arasında dereceye giren çocuklara hediyeler aldıklarını ve kendi okullarında düzenlene törenle teslim ettiklerini ifade etti. Çağırtkanlı İlköğretim Okulu Müdürü Bekir Güler de öğrencilerinin bu yılı hiç unutmayacağını belirterek, “Tiyatroya gittiklerinde haftalarca okulda oyunu birbirlerine ve ailelerine anlattılar. Daha sonra böyle bir yarışma yapılması onları daha da sevindirdi. Kırsal kesimdeki çocuklarımızı unutmayan ve bu proje içerisinde yer alan herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri Çağırtkanlı İlköğretim Okulu bahçesinde yapılan törenle verildi. Burada okulun halk oyunları ekipleri bir gösteri sundu. Yarışmada birinci olan Çağırtkanlı İlköğretim Okulu 5. Sınıf öğrencisi Ebru Güneş’e bir bisiklet, ikinci olan Mürseloğlu İlköğretim Okulu 5. Sınıf öğrencisi Simge Erdoğan’a cep telefonu, üçüncü olan Çağırtkanlı İlköğretim Okulu 5. Sınıf öğrencisi Ertuğrul Cansap’a dijital fotoğraf makinesi, Jüri Özel Ödülü alan Çağırtkanlı İlköğretim Okulu 5. Sınıf öğrencisi Halime Merç’e ise çanta, kol saati ve eğitim seti verildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.