İlk Koronavirüs Uyarısı Yapan Doktor Yaşamını Yitirdi

Çin’de ilk koronavirüs salgınını duyuran ve Vuhan polisi tarafından “sosyal medyada asılsız söylentiler yaymak” ile suçlanan Doktor Li, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada endişe yaratan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) ile ilgili meslektaşlarına uyarıda bulunan Dr. Li Wenliang koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dr. Li, virüsün tehlikesini duyurduğunda ‘Söylenti yayarak toplumsal düzeni bozma’ suçlamasıyla Vuhan polisi tarafından hakkında soruşturma açıldı.

Li, 30 Aralık 2019 tarihinde doktor arkadaşlarına mesaj atarak SARS benzeri bir virüs olduğundan bahsetmişti. Vuhan’da deniz canlılarının satıldığı bir pazarda yedi kişinin SARS benzeri bir hastalığa yakalandığından ve çalıştığı hastanede kişilerin karantina altına alındıklarını bildirdi.

Dr. Li, test sonuçlarında hastaların Koronavirüs taşıdığını görmüş, doktor arkadaşlarını ve çevrelerini bu konuda uyarmalarını istiyordu.

Doktorun mesajı Çin sosyal medyasında sıkça paylaşılmasıyla Vuhan polisi tarafından ‘İnternette söylenti yaymak’, ‘toplumsal düzeni bozmak’ gibi suçlamalar yöneltildi.

Soruşturmada doktorun ifadesinin alınmasının ardından ‘Bir daha yasadışı faaliyette bulunmayacağına’ dair bir tutanak imzalatıldı.

12 Ocak günü virüs kapmış hastayı tedavi etmesinin ardından öksürmeye başlamış ve ateşi yükselmişti. Hastaneye kaldırılmasının ardından gerçekleştirilen testlerin sonucunda Koronavirüs tespit edilmiş, Vuhan’da yoğun bakım ünitesine kaldırılmıştı.

6 Şubat 2020 tarihinde ise Global Times sosyal medya üzerinden Dr. Li Wenliang’ın koronavirüs yüzünden yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.