İlk Modern İngilizlerin Ten Renginin ‘Esmerden Siyahîye Doğru’ Olduğu Ortaya Çıktı

Britanya’nın en eski tam iskeleti olan Cheddar Man olarak bilinen 10.000 yaşındaki bir adamın, kafatasından yapılan tam yüz rekonstrüksiyon modeli. 6 Şubat 2018’de Londra’daki Ulusal Tarih Müzesinde çekilen fotoğraf. (Justin Tallis / AFP / Getty Images)
Britanya’nın en eski tam iskeleti üzerinde yapılan, çığır açan DNA araştırmasına göre, İngiltere’nin şu anda içinde bulunduğu dönemi temsil eden ilk modern insanlar, “esmerden siyaha doğru” cilde ve mavi gözlere sahipti.
BBC‘nin haberine göre, araştırmacılar, Britanya’nın en eski tam iskeleti olan Cheddar Man’dan DNA örnekleri aldılar ve bir genom analizi yaptılar. Bu çalışma, yaklaşık 10.000 yıl önce yaşamış olduğu düşünülen bir İngiliz erkeğinin yüzünün yeniden şekillendirilmesine olanak sağladı.
Bilim insanları Cheddar Man’in kökenleri ve görünüşü ile yakından ilgilenmektedir. Çünkü bugün yaşayan beyaz İngiliz soyunun, doğrudan aynı topraklarda yaşamış, kendi atalarının soyundan geldikleri varsayılmaktadır. Bu iskeletin hayatta olduğu tarih, son buzul çağının sonunda, ilk göçmenlerin Avrupa kıtasından Britanya’ya geçmesinden çok uzun olmayan bir zaman sonrasına denk gelmektedir.
Daha önce, Cheddar Man’in daha açık bir ten ve saça sahip olduğuna inanılıyordu. Ancak DNA’sı güçlü bir şekilde mavi gözlere, koyu esmerden siyaha yakın deriye ve koyu kıvırcık saçlara işaret ediyor.
Bu keşif daha açık ten ve saç rengi ile ilişkili genlerin, daha önce düşünülenden daha geç bir dönemde, Avrupa nüfusunda yaygınlaştığını göstermektedir.
Doğa Tarihi Müzesi’nde arkeolog olan Tom Booth, “bu buluş, bugün sahip olduğumuz ırka ait bu hayali sınıflandırmaların gerçekte çok çağdaş ya da çok yakın zamana ait oluşumlar olduğunu, hiçbir biçimde geçmişe uygulanamayacağını gösteriyor” dedi.
DNA analizi için, Cheddar Man’in kafatasına 2 mm’lik bir delik açılarak kemik tozu çıkarılmıştır. Buradan tam bir genom elde edildi, bu da bu insanın görünüşüne ve yaşam tarzına dair öngörüler sağladı.
Model yapımcıları Adrie (solda) ve Alfons Kennis, 6 Şubat 2018’de Londra’daki Ulusal Tarih Müzesindeki bir basın açıklaması sırasında, Britanya’nın en eski tam iskeleti olan ve Cheddar Man olarak bilinen 10,000 yaşındaki adamın kafatasından yapılmış, tam yüz rekonstrüksiyon modeliyle poz veriyor. (Justin Tallis/AFP/Getty Images)
Sonuçlar, çağdaşlarının İngiltere ile Avrupa kıtasını birleştiren eski bir kara köprüsünü geçtiği düşünülen Cheddar Man’in Orta Doğu kökenli olduğunu ortaya koymaktadır.
Guardian‘a göre, beyaz İngiliz soyunun yaklaşık yüzde 10’u Cheddar Man’in akranlarıyla bağlantılı olabilir.
Doğal Tarihi Müzesi’nden insanın kökenleri araştırması grup lideri Profesör Chris Stringer, BBC muhabirlerine “yaklaşık 40 yıldır Cheddar Man’in iskeleti üzerinde çalıştığını” söyledi.
“Bilimsel veriler bunu gösteriyor. Bu adamın nasıl görünüyor olabileceği ile yüz yüze gelmek – ve saçın, yüzün, göz renginin ve bu koyu ten renginin çarpıcı birleşimi: Birkaç yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz bir şey.”
Cheddar Man’in kalıntıları, Somerset’in Cheddar Gorge bölgesinde bulunan Gough Mağarası’nda, 115 yıl önce bulundu. Bilim adamları bu adamın yaklaşık1,65 m boyunda olduğuna ve muhtemelen 20’li yaşlarında öldüğüne inanıyor.
Kafatasındaki işaretler bir saldırı sonucu öldüğünü gösteriyor.

 

 

 

Yeni bilim sınırlarını keşfetmeye devam etmek için websitemizi ve Facebook’daki Epoch Times Türkiye sayfasını ziyaret edin!

Epoch Times, mevcut bilgilerimize meydan okuyan olaylar ve teoriler ile ilgili araştırmaları ve söylentileri araştırıyor. Biz, hayal gücümüzü canlandıracak ve yeni olanaklar yaratacak fikirleri araştırıyoruz. Facebook sayfamızdan, bazen tartışmalı da olabilen konular hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Haberi yazan: Tom Ozimek, Epoch Times

Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yoruma kapalı.