İmamoğlu, Avrupa Konseyi ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Tarafından Davet Edildi

Fotoğraf; Wikimedi Commons

Avrupa Konseyi ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, Ekim ayında yapılacak genel kurulda konuşma yapmak üzere Strasbourg’a davet etti.

Avrupa Konseyi ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanlık Divanı’nın toplantısında, İmamoğlu’nun 29-31 Ekim’de düzenlenecek genel kurula davet edilmesi konuşuldu.

Dün gerçekleştirilen oturumda Türkiye’de Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınma kararı da gündeme getirildi. Avrupa konseyi ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, belediye başkanlarının görevden alınmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’de Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınmasının yerel demokrasiye zarar verdiğini bildirmişti.

Knape yazılı açıklamasında, “Bu belediye başkanları, Türk halkının özgür ve adil iradesinin sonucu olarak seçildi. Geçmişte de kongre, Türkiye’de seçilmiş yerel yöneticiler hakkında haddinden fazla yasal işlemler uygulanmasından ve bu kişilerin yerine devletin tayin ettiği yetkililerin göreve getirilmesinden dolayı endişelerini dile getirmişti. Bu uygulama, yerel demokrasilerin doğru düzgün işlemesine zarar vermektedir.” ifadesini kullanmıştı.

Knape, daha önce yaptığı açıklamalarda da İstanbul seçimlerinin yenilenmesini ve Güneydoğu Anadolu’da seçimi kazanan belediye başkanlarına mazbata verilmemesini eleştirdi.

Kongre heyeti yerel seçimleri izlemek için Türkiye’ye heyet göndermişti. Heyet, izlenimleri ile ilgili daha sonra kısa bir rapor yayınladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.