İmamoğlu’nu Eleştiren Soylu’ya Kılıçdaroğlu’ndan Yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz.” demesi üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yanıt geldi.

Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayında, İçişleri Bakanı Soylu için, “Her şeyi yapabilirler, çünkü ortada hukuk, adalet yok “Pejmürde adama ne söyleyeyim ben. Düne kadar Erdoğan’a söylediklerine bakın, bugün yaptıklarına bakın” şeklinde konuştu.

Süleyman Soylu, İmamoğlu’nun Diyarbakır’a gidip kayyumla görevden alınan belediye başkanlarıyla bir araya gelmesini eleştirmiş, “Haddini hududunu bil… İşini yap, başımızın üzerinde yerinde var, ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz” şeklinde konuşmuştu.

Soylu, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarını, “terörle iltisakı ve devam eden kovuşturmaları nedeniyle, anayasa ve kanunlardan kaynaklanan yetki ve sorumluluklara dayanarak görevden aldıklarını” söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı siyasi yapılar alenen teröre destek veriyor, ilişkilerini de inkar etmiyor. Bazıları da bunlara moral destek veriyor, propagandasını yapıyor. Türkiye’nin en büyük şehrinin yeni seçilmiş belediye başkanı koşa koşa savunmaya gitti.”

İBB Başkanı İmamoğlu, eşi Eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Diyarbakır’a giderek, görevden alınan HDP’li belediye başkanları ile bir araya gelmişti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Habertürk kanalında Teke Tek programına verdiği röportajda Soylu’nun ‘pejmürde ederiz’ sözlerine şu yanıtı verdi:

“Her şeyi yapabilirler, çünkü ortada hukuk, adalet yok. Bu akşam ikimizi de tutuklayabilirler.

“(…) Savcılık temiz kağıdı almış, YSK seçime gidebilirsin diyor. Sonra bunlara kayyum atanıyor. Anayasada o kadar açık ve net hükümet var ki. Anayasa 38. madde ‘suçluluğu sabit oluncaya kadar kimse suçlu olamaz’ diyor. Biz hukuk mücadelesi veriyoruz.

“Pejmürde adama ne söyleyeyim ben. Düne kadar Erdoğan’a söylediklerine bakın, bugün yaptıklarına bakın. Kişili olan insan söylediklerinin arkasında durur. Kişiliği olmayan bir insana ne söyleyebilirim ben.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.