İmparatorun Ejderi ve Halkın Ejderi

Feodal Çin toplumunda ejder, imparatorun simgesiydi.

Batı Han hanedanının kurucusu olan Liu Bang ejderle ilgili bir hikâye uydurdu: Sözde, annesi rüyasında bir ejderle birlikte olduktan sonra Liu Bang’ı doğurmuştu. Liu Bang içki içtikten ve sarhoş olduktan sonra başı ejder haline dönüşürmüş. Yani hikâyeye göre, Liu Bang, ejderin oğluymuş. Liu Bang’ın ejderin itibarından yararlanarak, kendi değerini yükseltmeyi ve imparatorluk konumunu sağlamlaştırmayı istiyordu. Daha sonraki imparatorlar ve imparator olmayı isteyen kişiler, kendilerinin ejderin oğlu olduğunu ilan ederdi, aslında bu bir tür aldatmacaydı.

Han hanedanından sonra ejder yavaş yavaş imparatoru temsil etmeye başladı ve imparatorun yetkilerinin simgesi oldu. Eski zamanlarda imparatorun vücuduna ejder vücudu, yüzüne ejder yüzü, kıyafetlerine ejder kıyafetleri, oturduğu sandalyeye ejder sandalyesi ve yattığı yatağa ejder yatağı deniyordu. İmparatorun oğlu ve torunu ejderin oğlu ve torunu olarak tanımlanıyordu.

Yuan, Ming ve Qing imparatorluklarında her imparatorun kıyafetinin üzerine işlenen ejderler ve saraydaki ejderler beş tırnaklı oldu. Beş tırnaklı ejder deseni sıradan halk tarafından kullanılamazdı. Kullanan öldürülürdü. Bir söylentiye göre, Qing İmparatorluğu döneminde bir zanaatçı yaptığı bir porselen üzerine beş tırnaklı bir ejder çizmiş, haber hükümet tarafından duyulunca zanaatçı ve ailesi tümüyle öldürülmüş. Ming ve Qing hanedanlarına mensup imparatorlar Pekin’deki Yasak Şehirde çalışıyor ve ikamet ediyordu. Bu nedenle sarayın kirişleri, kapıları, pencereleri, tavanı ve merdivenlerinin hepsi, beş tırnaklı ejderlerle süslendi. İmparatorlar, tüm ülkeyi üzerine ejderlerin oyulduğu tahttan yönetiyordu.

Çin’deki sıradan halk ise, imparatorun yetkisinin simgesi olan ejderi sevmez, değişik bir tür ejderi beğenirdi. Bu tür ejderin uğur getiren kutsal bir yaratık olarak insanlara mutluluk getirdiği düşünülürdü. Bayramlarda insanlar ejder dansı yapmayı ve ejder feneriyle oynamayı severdi. Örneğin, Duanwu Bayramı’nda ejder teknesi yarışları düzenlenirdi. Halk arasında ejderle ilgili çok sayıda efsane de vardı. Birazdan sizlere bu efsanelerden ikisini anlatacağım.

Halk arasında ejderi konu alan çok sayıda tiyatro, müzik, resim ve el sanatı ürünleri ve deyim vardır. Çin’de isminde ejder karakteri olan dağ, nehir ve yer isimlerinin sayısı çok fazladır. Ayrıca ejder 12 burçtan biridir. Bu, insanların ejderi sevdiğini gösteriyor.

Ejderin imparatorun yetkisinin simgesi olma işlevi artık kalmadı, ancak ejder yine de mutluluğun simgesidir. Ayrıca bugün başka bir anlamda taşıyor, o da Çin halkının yaratıcılık ve ilerleme ruhunu. Ejder, artık Çin milletinin simgesi olmuştur.

Kaynak; tr.clearharmony.net

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.