İngiliz Başbakanından Sarsıcı Açıklama

Richard Pohle Getty Images)

İngiltere başbakanı David Cameron İngiltere’yi sarsan bir açıklama yaptı. Başbakan yaptığı açıklamada dünyanın en köklü sorunlarının yaşandığı bölgelerin İngiltere’nin eski sömürgelerinin olduğu bölgeler olduğunu belirtti.
İngiliz başbakan, bu sözleri Pakistan ziyareti sırasında sarf etti. Bu sözlerin ardından emperyalizm tarihi ve imparatorluklar konusu birçok medya kuruluşunun yayınlarında tartışılmaya başlandı.

Kimi taraflar bu gibi bir yaklaşımın doğru olmadığını savunuyor. Bazı taraflar ise Aborjin sorunundan tutun da, Afrika’daki bir çok kanlı olaya kadar İngiliz devletinin faktörleri olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Guardian gazetesinde yayımlanan bir makale, bu durumdan ABD ve Fransa gibi ülkelerin ders alması gerektiğini ele aldı. Eski dönemlerde Batılı devletler Hıristiyan batı medeniyetini yaymak bahanesi ile o ülkeleri ele geçirmişti. Şimdi ise insan hakları ve demokrasi bahanesi ile bu ülkelere giriliyor. Gelişmiş devletler bu durumdan bir ders çıkarmalı ve aynı hataları yapmamalı dendi.

Yoruma kapalı.