İngilizler Ülkelerine Dönmek İçin Dalaman Havalimanı’na Akın Etti

Dünyanın en büyük turizm şirketi Thomas Cook’un batması ile Türkiye’deki İngiliz turistler ülkelerine dönmek için Dalaman Havalimanı’na akın ettiler.

Dünyaca ünlü turizm firması Thomas Cook, dün iflas ettiğini açıkladı.

Açıklamanın ardından dünyanın birçok farklı noktasında İngilizler başta olmak üzere 150 bin turist bulunduğu ülkelerde adeta mahsur kaldı. Aylar veya yıllar önce alınan biletlerin geçersiz olma ihtimaline karşı İngiliz turistler ülkelerine dönmeye başladı.

Türkiye’de mahsur kalmamak için yüzlerce İngiliz turist Muğla’da bulunan Dalaman Havalimanı’na akın etti. İngiliz turistler arasında arbede yaşandı.

İngiliz firma, Türkiye’ye yılda 700 bin turist getirerek, Türkiye’yi en önemli destinasyonlarından biri olarak kabul ediyor.

İflasın açıklanması ile 28 bin çalışan işsiz kalmış, tatil planını Thomas Cook’a endekslemiş 150 bin yolcu ise durumdan etkilenmiştir.

Thomas Cook tarihçesi

Eski bir rahip olan Thomas Cook, 1846 yılında marangozluk mesleğini bırakıp seyahat düzenleyicisi olarak mesleğine başladı.

1841 yılında İngiltere’nin Leicester kentine, 20 km uzaklıktaki bir alanda düzenlenen festivale, 571 kişilik bir turist kafilesini götürmüştür. Bu hareketiyle modern anlamda ilk turizm hareketini başlatmıştır. 1 şiline düzenlediği bu turdan hiç kar elde etmemiş ve ilk tur düzenleyen kişi olmuştur.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.