İngiltere Ve Rusya Arasında Gerilim Büyüyor

Eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının sinir gazı ile zehirlenmesinin ardından İngiltere ve Rusya arasındaki gerilim iyice arttı.

İngiltere, geçtiğimiz günlerde 23 Rus diplomatı sınır dışı alma kararı aldığını duyurmuştu. İngiltere’nin Rus diplomatlarını sınır dışı edeceğini açıklamasının hemen ardından Rusya, İngiltere’nin Rusya Büyükelçisi Bristow’u, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bristow’a 23 İngiliz diplomatın istenmeyen kişi olarak ilan edip, ismi geçen diplomatları sınır dışı etme kararı alarak, diplomatların 1 hafta içerisinde ülkeden ayrılmaları gerektiğini bildirdi.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde İngiltere Başkonsolosluğu açılması ve faaliyet göstermesi onayının da iptal edildiği bildirildi.

İngiltere’den Yanıt Gecikmedi

Sputnik haberlerine göre; İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra’da bugün yaptığı konuşmada, müttefikleri ve partnerleri ile birlikte önümüzdeki günlerde Rusya’ya karşı atılacak adımlarını inceleyeceklerini dile getirdi.

Başbakan, Rusya’nın Birleşik Krallık topraklarında insanların yaşamını tehdit etmesine müsamaha gösteremeyeceğine vurgu yaparak, bugün Rus halkı ile herhangi bir ihtilafının olmadığını yineledi. Toplumunun gelişimine katkıda bulunan herkesi ağırlamaktan memnun olacağını dile getiren May, Rus yönetiminden İngiliz vatandaşlarına ve topraklarındaki diğer kişilere gelen tehdide tahammül edemeyeceğini söyleyerek sert yanıtlarda bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.