İran, Arap Yarımadası Kıyısına Savaş Uçakları Gönderdi

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'e düzenlediği askeri operasyonlar açısından hassas konumda bulunan Aden Körfezi'ne İran iki savaş gemisi gönderdi.

İran Deniz Kuvvetlerinin helikopter taşıma kapasitesine sahip Hark ve destroyer destek gemisi Subulan’dan oluşan 54’üncü Filo Aden Körfezi’ne gönderildi.

Arap Yarımadası’nın güney kıyısında Hint Okyanusu’nu Kızıldeniz’e bağlayan stratejik bir konumda yer alan Aden Körfezi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’e düzenlediği askeri operasyonlar açısından hassas konumda bulunuyor.

Suudi Arabistan destekli Yemen ordusunun ülkenin kuzeyindeki Sada ve orta kesimindeki Beyda illerinde Husilerin kontrolündeki bazı yerleri ele geçirdiği bildirildi.

Özel Kuvvetler Tugayı Komutanı Tuğgeneral, güvenlik güçlerinin El-Har’aşi ve Er-Ruki dağlarında kontrolü sağlayarak Melahiz çarşısına 1 kilometre uzaklıktaki El-Garze dağlarına doğru ilerlediğini aktardı.

Husilerin önemli kayıplar verdiğini dile getirerek, Husilerden 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 8’inin esir alındığını, mayın patlaması sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği ve bazılarının yaralandığı bilgisi verildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın bulunduğu Yemen’de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.