İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Hayatı Risk Altında

Fotoğraf: İbrahim Reisi X Hesabı

İranlı yetkili, Reisi ve Abdullahiyan’ın hayatlarının, İran’ın Azerbaycan sınırına yaptıkları ziyaretten dönerken meydana gelen “helikopter kazası sonrasında risk altında” olduğunu söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan bir yetkili, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin yoğun sis altında dağlık araziyi geçerken düştüğünü ve kurtarma ekiplerinin olay yerine doğru yola çıktığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, “Hala umutluyuz ancak kaza mahallinden gelen bilgiler oldukça endişe verici” dedi.

Devlet haber ajansı IRNA, kötü havanın kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını bildirdi. İran Genelkurmay Başkanı, arama kurtarma operasyonlarında ordunun ve Devrim Muhafızları’nın tüm kaynaklarının kullanılması emrini verdi.

Devlet televizyonu, ülke genelinde Reisi için okunan duaları göstermek üzere tüm normal programlarını durdurdu ve ekranın bir köşesinde yoğun sis altında dağlık bölgede yaya olarak görevlendirilen kurtarma ekiplerinin canlı yayını yapıldı.

Devlet televizyonunun haberine göre, kurtarma ekiplerinin pazar akşamı geç saatlerde kaza yerine ulaşması bekleniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, kazanın üzerine şu şekilde açıklama yaptı:

No: 88, 19 Mayıs 2024, İran’da Yaşanan Helikopter Kazası Hk.

İran’da bugün (19 Mayıs) yaşanan helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri üzüntüyle takip ediyoruz.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.