İran’da Yarısı Sarı Yarısı Kırmızı Elma Şaşkınlık Yarattı

Yarısı sarı, yarısı kırmızı elma

İran’ın Urumiye kentinde bir çiftçi bahçesinde yetiştirdiği sarı kırmızılı elmalarla ülkesinde günün konusu oldu.

Urumiye’de ikamet eden H. Mirza Soleymani’nin bahçesinde yetişen ve yarısı sarı ve yarısı kırmızı olan elmalar, görenleri şaşırtıyor. Çiftçi Soleymani, kendisine ait bahçedeki elma ağaçlarının hasadını yaparken karşılaştığı üç elmanın yarısının kırmızı, yarısının da sarı olduğunu görünce şaşırdığını ve birisinin kendisine şaka yaptığını zannederek kızdığını, ellediğinde ise şok olduğunu söyledi.

Bahçeden alınan elmalar Urumiye’de ilgiyle karşılandı.  İran basını da iki renkli elmalara yoğun ilgi gösterdi. Şu ana kadar 4 ulusal ve iki bölgesel televizyona açıklama yaptığını belirten elma sahibini tüm İran halkı da bir anda tanımış oldu.

Yazarın Notu: Elma ağaçları kendine kısırdır. Meyve oluşturabilmesi için yabancı tozlayıcı (baba) çeşitlere ihtiyaç duyar. Tozlaşma arılarla olmaktadır. Tam bir meyve oluşabilmesi için de meyvenin ortasında bulunan 5 adet çekirdek evinde 10 tane çekirdeğin hepsinin oluşması gerekir. Bu çekirdeklerin yarısının farklı çeşitten yarısının da farklı çeşitten döllenme sonucu oluşması  mümkün.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.