İran’dan İngiltere’ye ‘Yargıya Müdahale’ Suçlaması

İngiltere-İran çifte vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe, 2016’da İran’da “casusluk” suçalamasıyla gözaltına alınmış ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tahran Başsavcısı Abbas Caferi Devletabadi, tutuklu Zaghari’nin diplomatik hedefler için rehin tutulduğunu iddia eden İngiltere’yi yargıya müdahale etmekle suçladı.

Zaghari’nin ağır suçlar nedeniyle tutuklu durumda olduğunu aktaran Devletabadi, Zaghari’nin cezaevinde kötü şartlarda tutulduğuna yönelik iddiaların doğru olmadığını savunarak “Mahkumlar, aileleriyle irtibat ve sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda en iyi şartlara sahip” dedi.

Devletabadi, şunları söyledi “İngiltere hükümet yetkililerinin ortaya attığı iddialar doğru değildir. Batılı ülkeler yargımıza müdahale etmekten kaçınmalıdır.”

İngiltereDışişleri Bakanı Jeremy Hunt, geçen hafta yaptığı açıklamada, casusluk iddiasıyla tutuklu bulunan İngiltere-İran çifte vatandaşı Zaghari’nin, Tahran yönetimi tarafından diplomatik hedefler için rehin olarak tutulduğunu savunmuştu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, iki gün önce de İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad’ı konuyla ilgili bakanlığa çağırmıştı.Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.