İspanya’daki Shen Yun Gösterisi İptalinin Arkasında Çin Rejimi Baskısı Şüphesi Var

Shen Yun sanatçıları, Ocak 2013’te Kanada’daki Hamilton Place Tiyatrosundaki ikinci gösterilerinden sonra, izleyicilere veda ediyorlar. (Evan Ning / Epoch Times)

New York merkezli Shen Yun Performing Arts’ın İspanya’nın en büyük opera evlerinden birinde sahne almasına birkaç hafta kala, organizatörlere teknik zorluklar nedeniyle gösterilerinin “iptal edilmek zorunda kalındığı” söylendi. Ancak organizatörler bunun böyle olmadığını düşünüyor.

Kraliyet Tiyatrosu direktörü, 7 Ocak’ta Shen Yun’un İspanya’daki organizatörleri Puro Arte Humano’ya bir mektup gönderdi ve “sahne alanının kaçınılmaz sanatsal gereksinimleri” olduğunu gerekçe göstererek performanslarının iptal edildiğini bildirdi. Shen Yun, 31 Ocak’tan 2 Şubat’a kadar Madrid tiyatrosunda sahne alacaktı.

Yönetmen, Shen Yun’dan bir gün önce ve sonra sahne alan bir başka gösteri olan Das Rheingold operasının, dans ve müzik şirketiyle uyum sağlamak için setlerini sökmekte güçlük çekeceğini söyledi. Sözleşmenin imzalandığı tarihte, tiyatro teknik yöneticilerinin bu sorunu yoktu.

Puro Arte Humano basın açıklamasında, iptal nedeninin ikna edici olmadığını ve önceki deneyimlerine dayanarak, asıl nedenin Çin Komünist Partisinin (ÇKP) baskısı olduğundan şüphelendiklerini söyledi. Organizatörler, Çin Büyükelçiliğinin 2014’te Katalonya Ulusal Tiyatrosu’na yaptıkları başarısız baskıda olduğu gibi, Madrid Kraliyet Tiyatrosundaki gösteriyi iptal etmek için baskı yaptığını düşünüyor.

Puro Arte Humano başkan yardımcısı Sandra Flores Gomez, iptalin kabul edilemez olduğunu ve iptale gerekçe gösterilen koşulların “tuhaf, garip, [ve] sıradışı” olduğunu söyledi.

“Teknik bir sorun varsa, şirketin teknisyenleriyle konuşabilir ve bir çözüm arayabilirsiniz” dedi.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, benzer şekilde planlanmış Paris Opera Balesi gösterilerinin de Das Rheingold opera şovu tarihleri arasında ve Shen Yun’den bir hafta önce gerçekleşeceğini, ancak tiyatro ile ilgili bir sorun olmadığını ve gösterilerin iptal edilmediğini söyledi.

Madrid Kraliyet Tiyatrosunun Ocak 2019 programı. (Puro Arte Humano)

Ek olarak, Gomez, Kraliyet Tiyatrosu’nun ÇKP ile olan ilişkisini aktif olarak geliştirdiğini ve yakın zamanda Çin ile karşılıklı gösteri yapma konusunda anlaştıklarını bildirdi. Bir basın açıklamasına göre, tiyatro geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Pekin Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi ile karşılıklı prodüksiyon alışverişinde bulunmak ve ortak prodüksiyon yapmak üzere bir sözleşme imzaladı. Ayrıca The Epoch Times’ın bazı kaynaklardan aldığı bilgiye göre, tiyatro genel müdürü bu yıl 14-15 Ocak’ta Çin’deydi.

Gomez, “Tiyatronun Çin Komünist Partisi ile çok iyi ilişkileri olduğu kimse için sır değil” dedi. “Xi Jinping’in karısının İspanya’ya yaptığı son ziyarette, kraliçe ile birlikte Kraliyet Tiyatrosu’nu ziyaret eden protokol içinde olduğunu biliyoruz.”

Çin lideri geçen Kasım ayında İspanya’yı ziyaret etti ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi.

Bu arada Gomez, Çin Büyükelçiliği tarafından dünyanın çeşitli yerkerindeki gösterileri iptal etmek için her zaman baskı yapıldığını da sözlerine ekledi. 

“[Bu müdahale], pratikte Shen Yun’un ziyaret ettiği her şehirde oluyor” dedi.

On yıldan fazla bir süredir Shen Yun dünyayı gezerken, ÇKP’nin Batı tiyatrolarına, sahnelerini gösteri sanatları şirketine kiralamamaları veya gösterileri iptal etmeleri için baskı yapması olağandır. Hatta komünist rejim, gösterilere katılmamaları veya şirkete destek sözü vermemeleri için Batılı hükümet yetkililerini zorlamaya çalıştı.

Dahası ÇKP paravan topluluklar kullanıyor. Bunlar dünyanın dört bir yanında tiyatroların dışında toplanarak, Shen Yun gösterileri devam ederken tiyatro severleri rahatsız etmek için, propaganda sloganları ve öfke söylemleri içeren pankartlar taşıyorlar. Bunun en yeni örneği New York’taki Lincoln Center’da gerçekleşti.

Geçmiş Baskılar

ÇKP geçmişte de Shen Yun gösterilerine müdahale etmek için benzer taktikler denedi. 2014 yılında Barselona’daki Çinli diplomatlar, Katalonya Ulusal Tiyatrosu’nu gösterileri iptal etmeye zorladı

İspanya’nın en çok satan ikinci gazetesi El Mundo’ya göre, Çin Konsolosluğu yetkilileri tiyatroya ve ardından İspanya Dışişleri Bakanlığı’na saldırdı.

Rejimin temsilcileri tiyatroya şahsen gitti ve gösterinin “Çin Komünist Partisinin çıkarlarına aykırı olduğu” nedeniyle iptal edilmesini istedi. El Mundo’nun haberinde, ziyaretleri sırasında temsilcilerin Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerini kültürel performansın kapatılmamasının İspanya ve Çin arasındaki ilişkilere “gölge düşürebileceği” konusunda uyardıkları, “üstü kapalı şekilde Çin’in ülkemize yaptığı yatırımları ve İspanyol ürünlerinin ihracatını kastettikleri” bildirildi.

Daha yakın zamanda 2017’de, ÇKP paravan grupları Shen Yun içeride devam ederken Barselona’daki Liceu Tiyatrosu önünde bir protesto gösterisi düzenledi. Yaklaşık 25 ila 30 Çin vatandaşı, Shen Yun sanatçılarının uyguladığı bir Çin manevi disiplini olan Falun Gong’u ve Shen Yun’u karalayan pankartlar taşıdı ve sloganlar attı. Bu manevi uygulamanın İspanya’daki taraftarları, ÇKP cephesi grubuna karşı bir hakaret davası açtılar.

Davacıları temsil eden avukat Carlos Iglesias, paravan grubun davranışının nefret söyleminden oluştuğunu söyledi.

İspanya gibi, Hollanda, Danimarka, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri de dâhil olmak üzere dünyadaki birçok ülkede tiyatro yöneticileri ve millet meclisi üyeleri, ÇKP temsilcilerinden gelen benzer baskılar yaşadılar.

ÇKP neden Shen Yun’dan bu kadar korkuyor?

Shen Yun Gösteri Sanatları, anakara Çin’de ağır bir şekilde zulüm gören Falun Dafa (Falun Gong olarak da bilinir) uygulayıcıları tarafından kuruldu. O dönemki ÇKP lideri Jiang Zemin, Falun Dafa’nın muazzam popülerliğinin -Batı medyasında yer alan tahminlere göre 100 milyona yakın uygulayıcısının- partinin otoritesi için bir tehdit oluşturacağına inanıyordu. Daha sonra Falun Dafa uygulayıcılarını taciz etmek, tutuklamak, alıkoymak ve kötülemek için, ülke çapında bir kampanya başlattı.

1999’dan bu yana Çin’den doğru bilgi almanın zorluğu göz önüne alındığında gerçek sayı muhtemelen daha yüksek olmakla birlikte, 4.000’den fazla Falun Dafa uygulayıcısının zulüm sonucu öldüğü doğrulandı. Çin rejimi ayrıca, Pekin yanlısı veya partiye bağlı Çin medyası ve denizaşırı Çin topluluklarına yerleştirilmiş paravan gruplar aracılığıyla, Falun Dafa karşıtı propagandayı yurt içinde ve sınırlarının ötesinde stratejik olarak yaydı.

Shen Yun gösterileri, Çin’deki Falun Dafa zulmü gibi güncel insan hakları ihlallerini yansıtan sahneler içeriyor. Ayrıca resmi olarak ateist olan komünist rejimin canını sıkacak şekilde, Çin medeniyetini ilahi bir şekilde sergiliyor. Sonuç olarak şirketin web sitesine göre ÇKP, Shen Yun gösterilerini kuruluşundan bu yana defalarca çeşitli taktikler kullanarak engellemeye çalıştı.

Yazan: Janita Kan, Epoch Times

Epoch Times Muhabiri Annie Wu bu rapora katkıda bulunmuştur

Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.