İsrail, Avustralya’yı İsrail Bayrağı Çekme Teklifini Engellediği İçin Eleştirdi

Fotoğraf: Pixabay

Sidney Belediye Başkanı Clover Moore, Sidney Belediye Binası’nı mavi ve beyaz ışıklarla aydınlatmanın ve İsrail bayrağını dalgalandırmanın ‘bölücü’ olacağını söyledi.

İsrail Savunma Gücü’nün (IDF) bir sözcüsü, Sidney Belediye Başkanı Clover Moore’un Belediye Binası’nın aydınlatılması ve dayanışma amacıyla İsrail bayrağının dalgalandırılması yönündeki öneriyi reddetmesi üzerine kararını sert bir şekilde eleştirdi.

Bayan Moore, tekliflere yeşil ışık yakılmasının İsrail-Hamas savaşında taraf olmak anlamına geldiğini ve bu nedenle bunun “bölücü” bir hareket olacağını iddia etti.

Ayrıca eyalet hükümetinin Sidney Opera Binası’nı İsrail renklerinde aydınlatma kararını da eleştirdi.

Karar, IDF’nin uluslararası sözcüsü Jonathon Conricus tarafından eleştirildi ve iyi insanların İsrail-Hamas çatışmasında taraf tutması ve inandıkları şeyi savunması gerektiğini söyledi.

ABC Radyo’ya konuşan Conrucius, “Desteklediğiniz şey sivilleri idam etmek, diri diri yakmak, tecavüz etmek, katletmek, sakat bırakmak ve kafalarını kesmek için egemen bir ülkeye 1000 veya daha fazla silahlı adam gönderen bir örgütse … Böyle bir örgütün yanındaysanız … Eğer bir tavır almaya ve taraf olmaya karar verirseniz ve bunu desteklerseniz, o yönde dürüstçe durursunuz ve bunlar sizin ahlaki tutumunuzu gösterir.”

“Teröristlerin tarafında mı yoksa İsrail’in tarafında mı olmak istersiniz bu sizin tercihinizdir.”

Binlerce insan 21 Ekim’de Sidney’de ve Avustralya’nın diğer başkentlerinde Filistin yanlısı mitinglerde sokaklara çıktı; dünya çapında on binlerce kişi seferber oldu.

Protestocular İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarını durdurması çağrısında bulundu ve ülkeyi savaş suçları ve etnik grubu temizlemekle suçladı.

Ancak IDF Sözcüsü Conricus, bu protestolara katılan kişilerin ya “bilgisiz” olduğunu ya da İsrail’e karşı “nefret dolu” olduklarını söyledi.

Kendisi aynı zamanda İsrail’in Hamas teröristlerinin başlattığı bir çatışmaya karşı kendisini de savunduğunu yineledi.

Bay Conricus, “Eğer Hamas, sivillerin ardında saklanmayı sonlandırırsa, 212 rehinemizi geri verir ve kayıtsız şartsız teslim olursa, o zaman savaş sona erer” dedi.

Yazan: Rebecca Zhu / The Epoch Times
Çeviri: Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.