İsrail Polisi Mescid-i Aksa’da Ses Bombalarıyla Cemaate Saldırdı

İsrail polisi, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde yatsı namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullandı.

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da cemaate saldırdı.

İsrail polisinin saldırısında yüzlerce kişinin yaralanmasından endişe edilirken son açıklamalara göre 178 kişinin yaralandığı bildirildi.

Saldırıda Anadolu Ajansı’nın Orta Doğu Editörü Turgut Alp Boyraz ayağından yaralandı. Harem-i Şerif’teki olayları takip eden Boyraz, İsrail polisinin kullandığı plastik mermiyle ayağından vuruldu. Hafif yaralanan Boyraz’a olay yerinde müdahale edildi.

Saldırıya Türkiye’den tepki gecikmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Dünya bu işgal ve hukuksuzluğa göz yumdukça zulmünü devam ettirecektir” ifadelerini kullandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop saldırıyı ‘devlet terörü’ olarak nitelerken İletişim Başkanı Altun ise “İsrail’in kutsallarımıza saldırması asla kabul edilemez. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya ses bombalarıyla yapılan baskını şiddetle telin ediyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

ÇOK SAYIDA YARALI VAR

İsrail polisinin saldırısında yüzlerce yaralının olduğu endişe edilirken son açıklamalara göre 178 kişinin yaralandığı öğrenildi. Bunlardan 83’ünün Kudüs’teki hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ise ayakta tedavi edildiği aktarıldı..

Yaralanmaların çoğunun plastik mermiyle ve yüz, göz ve göğüsten olduğuna değinilen açıklamada, Filistin Kızılayının, hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurduğu ifade edildi.

Öte yandan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere saldırdı.

Yoğun bir şekilde çevrede konuşlanan polis, Eski Şehir kapılarından kontrollü bir şekilde geçişlere izin verdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, şu ana kadar Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarda çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.