İsrail’in Mısır’daki Büyükelçiliğine Saldırı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu (Avi Ohayon/GPO via Getty Images)

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, pazar günü yaptığı açıklamada 1979 yılında imzaladıkları barış anlaşmasından beri Mısır ile barış içinde olduğunu fakat hafta sonu boyunca Mısır’daki İsrail büyükelçiliğine yapılan saldırırılrdan dolayı güvenlik önlemlerinin arttırılacağını söyledi.

Mısır’daki İsrail konsolosluğundaki çalışanlar ve aileleri dahil, meydana gelen ayaklanma sonrasında İsrail’e geri döndüler. Meydana çıkan ayaklanmada en az 1 kişi hayatını kaybetti ve bazı gazeteciler saldırıya uğradı.

Cuma gecesi İsrail  büyükelçiliğindeki duvara saldırılarak yıkılması büyükelçilik görevlileri tarafından videoya alındı. Yerel haberlere göre kalabalık aynı zamanda yakınlardaki bir polis istasyonuna da saldırdı.

Mısır askeri birlikleri, İsrailler tarafından derhal olay yerine çağrıldı ve göstericilerin konsolosluktan dışarı çıkartılmaları sağlandı.  Netanyahu protestoculara, “Biz sadece büyükelçilik duvarı ardında mahsur kalan birkaç kişiden ibaret değiliz” diye çağrıda bulundu. Konsolosluk çalışanları, Mısırlıların kıyafetleri giydirilerek dışarı çıkartıldı.

Ayrıca Netanyahu, Mısır’dan ayrılan büyükelçinin ve çalışanlarının Kahire’ye geri dönmesini planladıklarını ekledi.

Saldırı, Tahrir meydanında cuma günü büyük çapta yapılan protesto gösterisi sırasında meydana geldi. Protestonun amaçlarından biri, askeri konularda politik değişimlerin yapılması idi.

İsrail ve Mısır arasındaki durum, Ağustosta Mısır’ın güney sınırında, İsrail’in birkaç Mısır polisini öldürmesinin ardından gergin bir hale gelmişti. Olay,  Gazze’den militanların Mısır üzerinden İsrail’e geçmeye çalışması ve İsrail’in güney yerleşim bölgelerinden Eilat’ta otobüsleri ateşe vermesi sırasında gerçekleşti.

Saldırı gerçekleştiğinde Netanyahu, Mısır yönetimine saldırıyı durdurması için çağrıda bulundu.

Meydana gelen tüm olaylardan sonra, Netanyahu “İsrail Mısır ile barış anlaşmasına bağlı kalmaya devam edecek” dedi. “Büyükelçinin Mısır’a dönmesinden sonra iki ülke arasındaki çalışmalar devam edecek….” diye ekledi.

“İki ülkenin isteği olarak, İsrail ile Mısır arasında olan barış sürdürülmeye devam edecek” dedi.

Cuma günü meydana gelen olaydan hemen sonra, ABD hükümeti, “İsrail büyükelçiliğinin güvenliği için, Uluslararası güvenlik kurallarına uyması konusunda” Mısır’a çağrıda bulundu.

1978’deki Camp-David anlaşmalarından sonra, İsrail ve Mısır 1979’da barış anlaşması imzalamıştı.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Türkiye’nin İsrail Tavrı Tüm Dünyada Endişelere Sebep Oldu

Yoruma kapalı.