İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden “Zehirli Ispanak” Açıklaması

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un bir çok noktasında görülen ıspanak zehirlenmesinin nedeni karışan yabancı otlar olduğu bildirildi.

Öğle saatlerinde sırayla İstanbul’un bir çok semtlerinde zehirlenme vakası görüldü. Çerkezköy ilçesinde faaliyet göteren bir fabrikada gece vardiyasında ıspanak yemeğinden yiyen 20 kişi hastaneye kaldırıldı.

Durumun dikkat çekmesi üzerine İl Sağlık Müdürlüğü açıklamada bulundu. Açıklamada zehirlenenlerin sayısı 44 olarak belirtildi ancak zehirlenme şikayeti ile hastanelere başvuranların sayısı artmaya devam ediyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı yazılı açıklama şu şekilde;

“İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden 02.11.2019 tarihinde yapılan ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir. Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden ise pişmiş ıspanak yemeği numunesi alınmıştır. Alınan numunelerin ileri tetkik sonuçlarında ıspanak içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edilmiştir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.