İstanbul Moda’da Düzenlenen Sergiye, Çevre Sakininden Çirkin Saldırı

 

Köşkün duvarında asılı olan eserler ve manifesto (Fot: Ceyda Ildıroğlu)

Moda semtininin tasarımcı ve sanatçılarını desteklemek ve sanatçıları halk ile buluşturmak amacıyla kurulan ‘Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği’ tarafından, bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Burunda Sanat Festivali’nde beklenmeyen bir olay yaşandı.

22 – 25 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleşen festival kapsamında, çeşitli dans, muzik gösterileri ve sokak sergileriyle beraber, Moda’nın yok olmaya yüz tutmuş tarihi binalarının geçmişi keşfedilirken, aynı zamanda bu eski bina ve köşklerin duvarlarında çeşitli sanat eserleri de sergileniyordu.

 

Ceyda Ildıroğlu eserlerinin çöpe atıldığını öğrendikten sonra. (Fot: Ceyda Ildıroğlu)

Sergide eserleri sergilenenler arasında, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan Ressam Ceyda Ildıroğlu da bulunuyordu. Enstalasyon (yerleştirme sanatı) ve karışık teknik resim çalışmaları yapan sanatçının bazı eserleri, Mektep sokak, No: 14’te bulunan eski bir köşkün duvarında sergileniyordu.

Ildıroğlu, The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, saat öğlen 12.00 sularında, belediyeden ve bina sahibinden izinli olarak köşkün duvarına eserlerini yerleştirdiğini belirtirken, saat 15.00’te ise eserlerini gelen misafirlerine göstermek amacıyla köşke döndüğünde ise, ortada daha önceden asmış olduğu eserlerini göremeyip, sadece manifestonun asılı kaldığını görünce ne olduğunu anlayamadığını söyledi.

Daha sonra, çevredeki kişilere neler olup bittiğini anlamak için durumu sorduğunda, eserlerinin yandaki apartmanının görevlisi tarafından çöpe atıldığını öğrenince şaşkına döndü.

Hemen bahsi geçen apartman görevlisini bularak neler olduğunu soran Ceyda Ildıroğlu, eserlerinin bir kısmının çöpte, bir kısmının ise apartmanda olduğunu görmüş. Görevliye, bu hale nasıl geldiğini sorduğunda ise, köşkün bir diğer yanındaki apartman sakinlerinden biri olan, 50 – 55 yaşlarında sarışın bir hanımın, duvardaki eserleri alıp çöpe atmasını söylediğini, kendisinin de attığını söylemiş. Konuşma biraz daha ileri boyutlara vardığında, aslında apartman görevlisinin, bu talimatı veren hanımı tanıdığı, fakat tanımıyormuş gibi davrandığı anlaşılmış.

Ildıroğlu, yoldan geçen birinin, hem belediyeden izinli, hem de kendi mülkü ile ilgili olmadığı halde, nasıl bu şekilde bir duruma müdahale edebildiğini anlayamadığını belirtiyor. Aynı şekilde, apartman görevlisine bunu söylediğinde, “Bilemedim ki, at deyince attım.” cümlesiyle karşılaştığını söylüyor.

 

Bir apartman sakininin talimatıyla çöpe atılan eserler. (Fot: Ceyda Ildıroğlu)

Ceyda Ildıroğlu, apartman görevlisi ile birlikte, çöpe atma talimatını veren hanımın oturduğu apartmana gidip, olayı sorguladığında ise, apartman sakinlerinden hiç kimse ilgilenmemiş.

Ildıroğlu, “Duvarda asılı olan işin yanında, gözle görülür büyüklükte bir fotoblok üzerine, sanatçı isminin ve etkinliğin logosunun basılı olduğu uzun bir manifesto bulunuyor, kişilerin basını takip etmemiş olsalar bile, Moda’nın heryerinde asılı duran sergi afişleri ve dükkanlara dağıtılmış olan broşürler dikkate alındığında, bu eylemin farkında olmadan yapılmış olduğuna inanmak çok güç !” diyor.

Ildıroğlu, Kadıköy Belediyesi ve köşkün sahibinin izni olduğu halde, yan apartmanda oturan birinin, böyle bir müdahalede bulunmasını, sanata bir saldırı olarak nitelendiriyor.

Ceyda Ildıroğlu’nun çalışmalarından örnekler

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.