İstanbul Modern’de “Uluslararası Sanatçı Filmleri” Bu Yıl Çevrimiçi Düzenleniyor

Foto: İstanbul Modern, Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç, 2016, Ergin Çavuşoğlu, ekran görüntüsü)

İstanbul Modern, bu yıl alınan tedbirler kapsamında “Artist’ Film International 2020” (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını bu yıl çevrimiçi bir sergi olarak planlama kararı aldı.

29 Nisan – 31 Mayıs 2020 İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinin yer aldığı “Uluslararası Sanatçı Filmleri” programında bu yıl “lisan” konusuna odaklanıyor.

Dünya üzerindeki her bir lisan, ait olduğu toplumu oluşturan bireyler arasında bir iletişim aracı olmanın ötesinde, aynı zamanda kültürel birikimi temsil eder. Lisan, bireylerin düşüncelerini ifade etmeleri için bir araçtır ve çevremizdeki dünyayı nasıl algıladığımızı, nasıl ifade ettiğimizi belirleyen önemli bir unsurdur.

Londra’daki Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan Artists’ Film International farklı coğrafyalardan 20 sanat kurumunun ortaklığıyla devam ediyor. Bu kapsamda video sanatıyla ilgili araştırmalarını birbirleriyle paylaşan kurumlar, her yıl belirli bir tema çerçevesinde ülkelerinden bir sanatçı ve çalışmasını seçerek programa katılıyor.

Programa bu yıl, İstanbul Modern’in davetiyle, sanatçı Ergin Çavuşoğlu katılıyor. Çavuşoğlu’nun “Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç” adlı videosu 2020 yılı içinde hem İstanbul Modern’de hem de programın uluslararası ortaklarında gösteriliyor.

Sergide yer alan diğer sanatçılar: Yu Guo (KWM artcenter, Pekin, Çin); Ailbhe Ní Bhriain (Crawford Sanat Galerisi, Cork, İrlanda); Francesco Pedraglio (GAMeC, Bergamo, İtalya); Raqs Media Collective (Project 88, Mumbai, Hindistan); Lerato Shadi (Friends of Iziko South African National Gallery, Cape Town, Güney Afrika); Rhea Storr (Whitechapel Gallery, Londra, İngiltere); Lisa Tan (Bonniers Konsthalle, Stockholm, İsveç).

Sergi küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci, 30 Nisan Perşembe Günü saat 18.00’de, Ergin Çavuşoğlu’yla soru-cevap oturumunun da olacağı çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştiriyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.