İstanbul’da, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Kapsamında Tarihi ve İkonik Yapılar Kırmızı Renkte Işıklandırılacak

Fotoğrraf: Depositphotos

İstanbul’da, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve herkesle eşit derecede toplumsal kabulünün sağlanması amacıyla tarihi ve ikonik yapılar kırmızı renkte ışıklandırılacak.

2008 yılında Birleşmiş Milletler, otizm spektrum bozukluğuna ilişkin farkındalık oluşturmak için 2 Nisan’ı “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan etmiştir. Bugünün sayesinde tüm dünyada otizm ve otizmli bireylerin toplumsal yaşantıya katılımının sağlanması ve bu konuda duyarlılığın artmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
İstanbul’da, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve herkesle eşit derecede toplumsal kabulünün sağlanması amacıyla tarihi ve ikonik yapılar kırmızı renkte ışıklandırılacak.
Tohum Otizm Vakfından yapılan açıklamaya göre, doğuştan gelen, genellikle yaşamın ilk yıllarında fark edilen, karmaşık bir nörogelişimsel farklılık olarak tanımlanan otizm, 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birinde görülürken son araştırmalara göre bugün her 36 çocuktan birinde rastlanıyor.
Vakıf, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen “Dünya Otizm Farkındalık Günü”nde otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve herkesle eşit derecede toplumsal kabulünün sağlanması amacıyla özel kampanya yürütecek.
Kamuoyunun dikkatini otizme çekmeyi amaçlayan kampanya kapsamında birçok kuruluşla otizmi bilmeye ve anlamaya dayalı etkinlikler düzenlenecek.
Destekçileri “otizme kırmızı ışık yak” yazılı etiket altında buluşturacak kampanyada bu yıl da Tohum Otizm Vakfına destek vermek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı illerindeki tarihi ve ikonik yapılar kırmızı ışıkla aydınlatılacak.
Özel sektör binaları da kırmızı ışıklandırılıp otizmlilerin yanında olunduğu mesajı verilecek.
Açıklamada, görüşlerine yer verilen Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Burçak Karakaya, herkesi kampanyaya destek vermeye davet etti.
Karakaya, otizmlilerin evde, okulda, iş yerinde ve hayatın her alanında farklılıklarının kabul edildiği kapsayıcı ve erişilebilir bir dünya inşa etmek için otizmli bireylerle birlikte hareket ettiklerini bildirdi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Olması dolayısıyla Taksim Metrosu’nda özel bir etkinlik düzenledi.Otizm konusunda sosyal farkındalığa katkı sağlamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü tarafından organize edilen “Otizm Farkındalık Etkinlikleri” 5 Nisan’a kadar sürecek. Otizm Farkındalık etkinlikleri kapsamında İBB Engelliler Müdürlüğünden hizmet alan yetenekli engelli bireyler tarafından baskı, ritim, resim, çağdaş sanat ve kavramsal sanat üzerine çalışmalar yapılacak, İSEM profesyonel müzik grupları tarafından mini konserler verilecek.

Bu farkındalığın sadece bir gün değil her zaman devam etmesi ve otizmli bireylerin daha mutlu bir yaşam sürmesi temennisiyle. Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlu olsun!

https://x.com/tohumotizm/status/1774859279587271134?s=20

https://x.com/tohumotizm/status/1774148072773198059?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.