İstanbul’da Kripto Para Operasyonunda 119 Çinli Yakalandı

18 Çinli şüpheli, 101 Çinlinin pasaportuna el koydu ve onları internet üzerinden zorla çalıştırdı.

çalışma vaadiyle Çin’den bilgisayar mühendisi ve programcısı olmak üzere 101 kişi getiren 18 Çinli çete, gelen kişilerin pasaportlarına el koyarak zorla çalıştıran şüpheliler, kişilerin sitenin dışına çıkmasını yasakladı.

İnternet üzerinden Çin’e ‘kripto para danışmanlığı’ şeklinde reklam veren şüphelilerin, dolandırdıkları kişilere “Sanal paranızı bize teslim edin, biz iki katını kazanıp geri size teslim verelim” dediği öğrenildi.

Silivri’de kiralanan dokuz ayrı villanın bulunduğu sitede çalışanlardan iki kişi gece saatlerinde gizlice villadan çıkmış ve polis karakoluna giderek kendilerinin zorla çalıştırıldıklarını ihbar etti.

Onlarca kişinin zorla çalıştırıldığını belirten ihbar üzerine Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği ekipleri, 30 ekip ve 100 polis ile operasyon gerçekleştirdi. 

Operasyonda 101 çalışan ve 18 şüpheli gözaltına alındı. Mağdur oldukları anlaşılan ve Türkiye’ye turistik vizeyle giriş yaptığı belirlenen Çin uyruklu çalışanlar gerekli işlemler için İl Göç İdaresi’ne götürüldü.

OPERASYONDA 1 MİLYON 500 BİN LİRANIN YANI SIRA YÜZLERCE CEP TELEFONU ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonda villalardan ikisinin yemekhane ve yatakhane olarak kullanıldığı tespit edilirken, şüphelilerin çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı (8bin100 TL) ödediği belirlendi. Öte yandan, operasyonda 1 milyon 500 bin lira para, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda harddiske el koyuldu.  Adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden 6’sı çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.