İsveç’te Uygurlar Çin’i Protesto Etti

Başkent Stockholm’de toplanan Uygurlar, Urumçi olaylarının 10. yıldönümünü protesto ettiler.

Çin Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca kişi, Urumçi’de Uygur Türkleri’ni katleden Doğu Türkistan politikalarını protesto etti.

İsveç Uygur Maarif Derneğinin düzenlediği gösteriye katılanlar, “Çin, Uygur topraklarını terk et”, “Uygurlara özgürlük” pankartları taşıdı, ”Uygurlara özgürlük” şeklinde sloganlar attı.

Dernek Başkanı Abdullah Kökyar, burada yaptığı açıklamada, Urumçi’de 5 Temmuz 2009 tarihinde yaşananların “katliam” olduğunu söyledi.

Kökyar, ”Bu korkunç bilançoyu dünyanın değişik yerlerinde eylemlerle hatırlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Urumçi’de neler oldu?

Guangdong eyaletinde fabrikada, Uygurlar tarafından Çin’lilerin kadınları taciz ettiği iddiası ile başladı.

26 Haziran 2009 yılında fabrikaya saldıran Han Çinliler, sayıları onlarca olduğu belirtilen Uygur Türkünü öldürdü. Kısa sürede Han Çinlilerle Uygurlar arasındaki gerilim büyüdü. 

Türk işçilerine yönelik saldırıları ve baskıları, ortadan kaybolma ve kaçırılma, fabrikalarda zorla çalıştırılmaları bitirmek amacıyla başlayan protesto 5 Temmuz 2009 günü başkaldırının ilk günü olarak kayıtlara geçmiş, en az bin kişilik üniversite öğrencileri ve iş adamlarından oluşan aydın kesim protestolara katılmıştır.

O dönem Çin medyasında, çıkan çatışmalarda 197 kişi hayatını kaybettiği söylenmiş fakat gerçekte ölü sayısının binden çok daha fazla olduğu halk tarafından kabul edilmiştir. 10 binden fazla Uygur Türkü kaybolmuş ve yıllardır haber alınamamaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.