İtalya, Öğretmenin Aşı Yaptırmasından Sonra Ölmesi Üzerine Soruşturma Başlattı

15 Mart 2021’de Fransa’nın Marsilya kentindeki Velodrome stadyumunda kurulan aşı merkezinde bir personel Oxford-AstraZeneca aşısını gösteriyor. (Arnold Jerocki/Getty Images)

İtalya, Bir Öğretmenin AstraZeneca Aşısı Yaptırmasından Saatler Sonra Ölmesi Üzerine Kasıtsız Adam Öldürme Soruşturması Açtı

Yerel basında çıkan haberlere göre, İtalyan yetkililer, 57 yaşındaki bir müzik öğretmeninin AstraZeneca’nın COVID-19 aşısını aldıktan saatler sonra ölmesinin ardından bir kasıtısız adam öldürme soruşturması başlattı.

Yetkililer şimdiye kadar, kişinin ölümü ile vurulan aşı arasında doğrudan bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını söylediler.

Kuzey İtalya’da Piedmont bölgesindeki savcılar, 13 Mart’ta memleketi Biella’da aşı olan Sandro Tognatti’nin ölümüne yönelik bir cinayet soruşturması başlattıklarını açıkladılar. Karısı, haber kuruluşlarına adamın o gece yüksek ateşle yatağına gittiğini söyledi. Ertesi gün onun için bir ambulans çağrıldığını ve daha sonra öldüğünü söyledi.

İtalya’daki La Repubblica gazetesinin haberine göre, Tognatti’nin yaşadığı Biella’daki yerel savcının, Tognatti’nin ölümünden sonra taksirle adam öldürme davası açtığını duyurdu.

Savcı Teresa Angela Camelio, prosedürün “Piedmont Bölgesi’nin ABV5811 serisine dahil olan AstraZeneca aşısının yönetimini ‘anlık olarak’ askıya alma kararını takip ettiğini ve yargı makamı ve ilaç denetleme komisyonunun kararlarını beklediğini duyurdu. “

Camelio, bu hafta Tognatti’nin ölüm nedeni ve şekliyle ilgili bir otopsinin planlandığını söyledi.

İtalyan haber ajansı Agenzia Nazionale Stampa Associata (ANSA) da kasıtsız adam öldürme soruşturması açıldığını duyurdu. Camelio, La Repubblica’ya yaptığı açıklamada önlem olarak 15 Mart’ta Piedmont’ta bulunan aşı partilerine el koyulduğunu doğruladı.

İngiliz ilaç düzenleyicileri ve AstraZeneca yetkilileri, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı ile yüksek kan pıhtıları bulguları arasında bir bağlantı olmadığını söyledi.

Bir AstraZeneca sözcüsü, 15 Mart’ta The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, ilaç devinin “ulusal sağlık

yetkilileri ve Avrupalı yetkililerle birlikte çalıştığını ve bu haftanın sonundaki değerlendirmelerini dört gözle beklediğini” söyledi.

AstraZeneca, “AB ve Birleşik Krallık’ta yaklaşık 17 milyon kişi aşımızı aldı ve bu grupta rapor edilen kan pıhtısı vakalarının sayısı genel nüfus oranında beklenebilecek yüzlerce vakadan daha düşük” dedi.

Hem Avrupa İlaç Ajansı hem de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen hafta, aşının pıhtılaşmaya neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını ileri sürmüştü.

Avrupa İlaç Ajansı yetkilileri, “aşının bu koşullara neden olduğuna dair şu anda hiçbir gösterge bulunmadığını” belirterek, “aşının faydalarının risklerinden ağır basmaya devam ettiğini ve aşının uygulanmaya devam edebileceğini” belirttiler.

İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve diğer bazı Avrupa ülkeleri AstraZeneca aşı kullanımını, aşı olanlar arasında bildirilen olağandışı veya olumsuz reaksiyonların ardından askıya aldı. 16 Mart’ta İsveç, aşı kullanımını askıya alan ülkeler listesine katılan en son ülke oldu.

Alman yetkililer, Avrupa İlaç Ajansının, yeni bilgilerin AstraZeneca aşısının tekrar yetkilendirilmesi ve kullanıma sunulmasını etkileyip etkilemeyeceği konusunda bu hafta bir karar vermesinin beklendiğini söyledi.

Bu ülkelerdeki yetkililer, aşının kan pıhtılarına neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyleyerek, pıhtıların aşı yapıldıktan sonra meydana geldiğini de sözlerine ekledi.

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Dairesi (MHRA) ile aşı güvenliği şefi olan Dr. Phil Bryan, BBC’ye “raporları yakından inceliyoruz ancak çok sayıda [AstraZeneca] dozu ve hangi sıklıkta uygulandığını ve kan pıhtılarının doğal olarak meydana geldiği sıklığı göz önünde bulundurduğumuzda, mevcut kanıtlar bunun sebebinin aşı olduğunu göstermiyor. ” dedi.

Danimarka İlaç Ajansı bu hafta yaptığı açıklamada, Tognatti’nin ölümünün, 60 yaşındaki Danimarkalı bir kadının son derece “olağandışı semptomlar” geçirmesi ve aşıyı aldıktan sonra ölmesinden birkaç gün sonra gerçekleştiğini söyledi. Reuters’ın bildirdiğine göre, kadının düşük sayıda trombosite sahip olduğu ve küçük ve büyük damarlarda pıhtıların görüldüğünü ve aynı zamanda kanamasının olduğu belirtildi.

14 Mart günü geç saatlerde yapılan açıklamada, “Danimarka İlaç Dairesi’nin tepki göstermesine neden olan, ölümle ilgili alışılmadık bir hastalık seyri oldu.” dendi.

Norveç, 13 Mart’ta, AstraZeneca aşısı olan 50 yaşın altındaki üç kişinin, sağlık yetkilileri tarafından “olağandışı semptomlar” olarak etiketlenerek kanama, kan pıhtıları ve düşük trombosit sayısı nedeniyle hastanede tedavi edildiğini söyledi.

Yazan: Jack Phillips / The Epoch times
Çeviri: Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.