Japon Başbakanı Halka Seslendi; Fukuşima Bölgesini Destekleyin!

(Yoshikazu Tsuno/AFP/Getty Images)

Japon başbakanı Naoto Kan Fukuşima bölgesinde yetişen yiyeceklerin yenilmesinde bir tehlike olmadığını söyledi. Ayrıca BBC’ye göre Japon halkına yerel yiyeceklerden satın alarak “bu bölgeye destek verin”  dedi.

Bölgedeki yiyeceklere radyasyonun bulaşmadığı Uluslar arası Atomik Enerji Birliği tarafından da doğrulandı.

Fukuşima santralindeki patlama Tsunamiden bir gün sonra meydana geldi. Sonrasında bir çok patlama bunu takip etti ve nükleer santralin soğutulması için haftalarca uğraşıldı. Risk seviyesi  5 olarak belirlenmişti. Fakat dün risk düzeyi  7’ye çıkarıldı.

Sızıntının düzeyi belli bir radyasyonu aştıktan sonra risk seviyesi arttırılır, Fukuşima bu düzeyi aştığı için seviyesi 7 olarak belirlendi. Fakat yine de sızıntının miktarı Çernobilin %10’u kadar. Uzmanlar “Çernobil ile kıyaslama yapılması doğru değil, Çernobil ile aynı olmasının sebebi uluslar arası düzeyde daha yüksek bir seviye olmadığından dolayı Çernobil ile aynı görünüyor” diyor.

Japon yetkililer risk seviyesinin arttırılmasının Radyasyon tehdinin artığı anlamına gelmediğini açıkladılar.

Hasar gören santraldeki sızıntının giderek azaldığını ve durumun giderek kontrol altına alındığını söyledi. Bir Japon bakanda Fukuşima etrafında yetişen gıda maddelerinde radyasyon olmadığını göstermek için halkın önünde meyveleri yedi.

Yetkililer büyük bir sızıntı tehlikesinin artık olmadığını söylüyorlar.

 

Yoruma kapalı.