Japonya Başbakanı Kan, Güvenoyunu Almadan Önce İstifasını Bildirdi

Japonya Başbakanı Naoto Kan (Getty Images/AFP/TORU YAMANAKA)

Deprem ve Tsunami felaketlerinden sonra Muhalefet partiler Başbakan Kan’ın yeterince önlem almadığını söyleyerek güvensizlik önergesi vermişti.

Bunun üzerine kabinede güvenoyu yapıldı. Oylama öncesinde Kan yaptığı konuşmada istifa tarihini belirtmedi fakat şöyle konuştu “’Felaketle ilgilenirken, yapmam gereken belirli görevleri tamamladıktan sonra sorumlulukları genç nesillerin almasını isterim” diyerek oluşan nükleer kriz konularını çözdükten sonra istifa edeceğini açıkladı.

Oylama sonucu Japonya Başbakanı Naoto Kan parlamentodan güvenoyu aldı. Japonya’da 1 yıl önce Başbakan olan Kan, 479 milletvekili bulunan parlamentoda 445 milletvekilinin katıldığı oylamada, 152’ye karşı 293 oyla güvenoyu aldı.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Japonya, Deprem ve Tsunamiden sonra aşağı doğru düşüşe geçti. Ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,9 küçülerek, bu oran yıllık bazda yüzde 3,7 oldu.

Deprem ve Tsunami sonucu Japonya’da 24 bin kişi hayatını kaybederken, Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen patlamalar sonucunda, dünyada Çernobil’den sonra meydana gelen en büyük nükleer kriz ile karşı karşıya kaldı.

 

Yoruma kapalı.