Jineps 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde 4 Kuzey Kafkas Dilinde Yayınlandı

Fotoğraf: Jineps

Türkiye’deki Çerkes halklarına yayın yapan Jineps 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde Abhaz, Adige, Çeçen ve Oset dilleriyle hazırladığı Жьынэпс’i (Jineps) bugün okurlarıyla paylaştı.

21 Şubat Dünya Anadili Günü temalı Şubat 2024 sayısında da yine 4 Kuzey Kafkas dilinde hazırlanan yazılar, söyleşiler, haberler okurla buluştu. Türkiye’nin güncel sorunlarına ilişkin de özgün içerikler üreten Jineps 21 Şubat Dünya Anadili Günü temalı, Kuzey Kafkas dillerinde hazırladığı Жьынэпс’i (Jineps) bugün okurlarıyla paylaştı.Çerkesler kimliklerini, kültürlerini yaşadıkları coğrafyalarda anadilleriyle oluşturdular, yaşattılar, yeniden ürettiler. Bu kapsamda Aralık 2005’te okurla buluşan Jineps, sayfalarında Kuzey Kafkas dillerinde yazılara yer verirken 2020’den itibaren Türkçe gazetenin yanı sıra önce bir ek olarak planlanan Жьынэпс’i her ay yayımlamaya başladı.


Жьынэпс, UNESCO tarafından “tehlike altındaki diller” listesine alınan 4 Kuzey Kafkas dilinde; Abazaca, Adigece, Çeçence, Osetçe sayfalardan oluşuyor. Bu dilleri konuşmayı bilenlerin yanı sıra sıra okumayı ve yazmayı bilen kişi sayısının özellikle diasporada her geçen gün azalması nedeniyle hem bu konuda farkındalık yaratmak hem de kaynak oluşturmak amaçlandı. Жьынэпс, Çerkesler için önem taşıyan bazı özel günlerde, Kafkasya’da yayın yapan gazetelerle de ortak sayılar hazırlıyor.


Jineps, 21 Şubat Dünya Anadili Günü temalı Şubat 2024 sayısında da yine 4 Kuzey Kafkas dilinde hazırlanan yazılar, söyleşiler, haberlerle okurları ile buluştu.Gazetenin adı Çerkes dilinde çiy damlası anlamına gelmektedir.

https://x.com/JinepsGazetesi/status/1760247067157373004?s=20

https://x.com/JinepsGazetesi/status/1760246144813187259?s=20

:

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.