Kaçak Olarak Avlanan Boz Ayı Mumyalaştırılacak

Vikipedi

Yaz aylarında Erzurum ve Artvin’de boz ayı saldırıları sonucu  bazı vatandaşlarımız  yaralanmış ve 3 vatandaşımız da ölmüştü. Aslında saldırgan bir tür olmayan ülkemizdeki boz ayıların daralan yaşam ve beslenme alanları sonucu yiyecek bulmak amacıyla insanların yaşam alanlarına girdikleri ve karşılaşmalarında hayvanın paniklemesi sonucu istenmeyen kazaların olabileceğini uzmanlardan öğrenmiştik. Bölgede yaşayan vatandaşlar haklı olarak korku ve panik içerisinde kalmış ve avlanması yasak olan boz ayıya karşı çaresiz kalmışlardı.

Kars- Erzurum Karayolu üzerindeki Sarıkamış Ormanı’nda 30 Eylül günü boz bir ayının hareketsiz yattığını gören vatandaşlar; yaklaştıklarında ayının ağız ve burnunun kanlar içinde olduğunu ve öldüğünü gördüler. Olay yerine gelen Çevre ve Orman Müdürlüğü uzmanları, ayının silahla vurularak öldüğünü tespit ettiler.

 Ayıya otopsi yapan Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Doç. Dr. Mustafa Karaman ayının 2 kurşunla öldürüldüğünü bildirdi. Doç. Dr. Karaman tahminen 15 yaşındaki ayının mumyalaştırılıp öğretim amaçlı kullanılacağını söyledi.

Kars Çevre ve Orman İl Müdürü İsmail Ersoy, boz ayının kaçak olarak avlanan bir profesyonel avcı tarafından vurulduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan’ da boz ayının postunun özel bir teknoloji kullanılarak mumyalaştırılacağını belirtti.

 Hayvanların postlarını özel bir tabaklama yöntemi ile ayrıştırılıp, gerçeğine yakın bir şekilde doldurulup mumyalaştırılmasını yapan kişilere taxidermist deniyor. Bu konuda Türkiye’nin ilk ve tek diplomalı taxidermisti olan İhsan Yey’e gönderilerek mumyalaştırılacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.