‘Kadınlar çok konuşuyor’ diyen Japon Başkan istifa etti

‘Kadınlar çok konuşuyor’ sözleri nedeniyle büyük tepki çeken Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi başkanı Yoşino Mori istifa etti.

‘Kadınlar çok konuşuyor’ sözleri nedeniyle büyük tepki çeken Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi başkanı Yoşino Mori ülke içinde ve dışında artan baskı karşısında istifa ettiğini açıkladı.

Muhalefetteki partilerin kadın milletvekillerinden olimpiyat oyunları gönüllülerine kadar halkın büyük kesiminden tepki gören eski başbakanlardan 83 yaşındaki Mori, geçen hafta katıldığı bir komite toplantısında “Kadınlar çok konuşuyor ve toplantılar uzadıkça uzuyor. Bu çok sinir bozucu ” demiş, toplantıda bulunan diğer delegeler arasında da bu yoruma gülenler olmuştu.

Anket Yapıldı

Kyodo ajansının haberine göre, Komite Başkanı Mori’nin ”kadınların katıldığı kurulların uzun sürdüğü” yönündeki ifadeleri nedeniyle büyük tepki çekmesi sonrası ülke geneli telefon yoluyla anket düzenlendi.

Buna göre ankete katılanların yüzde 59,9’u Mori’nin görev yapabilecek liyakate sahip olmadığını beyan etti.Katılanların yüzde 32,8’i ise soruyu cevapsız bırakırken, Mori’nin makamına layık şekilde görev yapabileceğini düşünenlerin oranı 6,8’de kaldı.

Ne Olmuştu

Japonya’da 2000-2001 yıllarında başbakanlık görevinde bulunan 83 yaşındaki Mori, geçen hafta içi JOC’un çevrim içi toplantısında Japonya Ragbi Futbol Federasyonu Başkanlığı döneminden edindiği tecrübeleri paylaşmıştı. Mori, “Kadınların katıldığı kurulların uzun sürdüğünü” savunarak, “Kadınların kuvvetli rekabet hisleri var. Biri söz almak için el kaldırdığında diğerleri de konuşma ihtiyacı hissediyor” diye konuşmuştu. JOC Yönetim Kurulundaki kadın üye sayısının yüzde 40’a çıkarılması hedefine yönelik Mori, “Birileri bana ‘Eğer kadınların sayısını artırırsak konuşma sürelerini belli bir süreyle sınırlamalıyız.’ demişti. Aksi takdirde durmuyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.