Kahvede Şenlik Var Ayvalık Sanat Fabrikası’nda Sahneleniyor

Kahvede Şenlik Var Ayvalık Sanat Fabrikası’nda Sahneleniyor

Sabahattin Kudret Aksal’ın yazdığı; toplumumuzda evlilik kavramının aşk soyutu üzerinden dünya düzeni ile olan hesaplaşmasının yanı sıra bireylerin üzerinde toplumun evlilik baskısının konu edildiği oyunda; Ayşegül Tekten, Hakan Urul, Erkan Cılak, Sedat Pamukçu, Hande Akman ile ASD’nin genç ve yetenekli oyuncuları rol aldı.

Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle ASD’ye ait Sanat Fabrikası’nda sahnelenen 2 perdelik komediye sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Oyun gösterimi öncesinde görüşlerini aldığımız başrol oyuncusu ve oyunun yönetmeni Erkan Cilak, Sabahattin Kudret Aksal’ın ‘Kahvede Şenlik Var’ adını taşıyan oyunu 1965-68 yılları arasında yazdığına dikkat çekerek, “aslında oyunun konusu günümüzde ilişkilerdeki yozlaşmayı gözler önüne seriyor” dedi.

İnsanların duygularıyla değil her şeyin önüne bir maddi çıkar koyarak hareket etmesi gerçeğinden yola çıkarak sahneledikleri oyunda, toplumsal baskıları gözler önüne serdiklerini kaydeden oyunun yönetmeni ve başrol oyuncularından Erkan Cilak, “Oyunumuzda toplumun, tanışma ve evlilik sürecindeki bireylere etki etmesini, yani günümüzdeki adı olan mahalle baskılarını gözler önüne sermeye çalıştık. Toplum olarak bizler, insanlar evlenirken düğünlerinde göbek atarak oynamasını çok seviyoruz. Ama evlendikten kısa süre sonra boşanan çiftlerin arkalarından konuşmasını da çok seviyoruz. Oyunumuzdaki amacımız; bu baskıların bireyleri yanlış evliliklere ve pazarlıklara götürebileceğini anlatmaktır” ifadelerini kullandı.

Ayvalık Sanat Derneği’ne ait Sanat Fabrikasında sergiledikleri oyunun aslında 3 kişilik bir oyunken, kendilerinin oyunu 11 kişiyle sergilemeyi tercih ettiklerini anlatan Erkan Cilak, “Biz Sanat Fabrikasında gençlere sanat sevgisini aşılamaya çalışıyoruz. Bunu misyon olarak üstlenmiş durumdayız. Tiyatro bir vizyondur. Hayata bakış açısıdır. Bu perspektiften bakıldığında, bizlerin isteği ulaşabildiğimiz kadar çok genci sanatsal çalışmalara ve tiyatroya çekebilmek ve sevdirebilmektir. Bizim oyunlarımızdaki asıl hedefimiz seyirci sayısından çok budur” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.