Kanada, Çin’in Yaptıklarını ‘Soykırım’ Olarak Tanımladı

Kanada Federal Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlayan yasayı onayladı.

“Çin’deki Dini Azınlıklar” başlıklı tasarı, Muhafazakar Parti Wellington Milletvekili Michael Chong tarafından genel kurula sunulmuştu. Tasarı, parlamentonun yerel saatle akşam saatlerinde yaptığı oturumda oylandı.

338 koltuklu mecliste oylamaya 266 milletvekili katıldı ve oylamaya katılan milletvekillerinin tamamı tasarıya evet oyu verdi.

Böylelikle Kanada Federal Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlamış oldu.

Oylamaya bağımsız ve muhalefet partilerine mensup 184, iktidardaki Liberal Parti’den de 82 milletvekili olmak üzere toplam 266 milletvekili katıldı, iktidardaki Liberal Parti’den 72 milletvekili ise katılım göstermedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, oylama öncesinde oylama konusunda çekimser olduklarını açıklamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin salı günü yaptığı açıklamada, Kanada’nın bu hareketini kınadıklarını ve bağlayıcılığı olmayan bu kararı da redddettiklerini duyurdu.

İşkence, zorla kısırlaştırma gibi korkunç raporlardan derinden rahatsız oluyoruz

Dışişleri Bakanı Marc Garneau, parlamentodaki oylamanın hemen ardından onaylanan tasarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Bakan Garneau, açıklamasında, “Keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi Sincan’daki insan hakları ihlallerine dair korkunç raporlardan derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz.’’ ifadesini kullandı.

Japon firmaları Çinli şirketlerle olan iş anlaşmalarını gözden geçirecek

Japonya’da 12 büyük şirket Sincan bölgesindeki Müslüman Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasından yararlandığı tespit edilen Çinli şirketlerle iş anlaşmalarını gözden geçirme kararı aldı.

Dünyaca ünlü 12 Japon şirket, Çinli ortaklarıyla işlerini bırakacaklarını veya bırakmayı düşüneceklerini açıkladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.