Kanada’dan Ambargo Kararı

Türk insansız hava araçlarının motorlarını üreten Kanadalı Bombardier Recreational Products firması, Türkiye’ye satışların askıya alındığını açıkladı.

Kanada hükümeti, Türkiye’nin Azerbaycan’a destek verdiği iddiasında bulunarak, Avusturya’da Rotax adlı fason üreticileri tarafından yapılan motorların Türkiye’ye gönderilmeyeceğini duyurdu.

Azerbaycan, 30 yıldan bu yana işgal altındaki topraklarını kurtarmak için mücadelesine devam ederken dünya siyasetinde de Karabağ bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye’nin Azerbaycan’a Ermenistan ile çatışmalarda kullanması için İHA verdiğinin iddia edilmesi sonrası Kanada hükümeti Türkiye’ye konu hakkındaki endişelerini iletmişti.

Şirketin Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Martin Langelier konu ile ilgili şu açıklamaları gerçekleştirdi :

“Son günlerde ürettiğimiz parçaların askeri teknolojilerde kullanıldığı konusunda bilgilendirildik ve derhal konuya ilişkin bir soruşturma başlattık. Bu süre zarfında parçalarımızı nerede nasıl kullanıldığı belli olmayan ülkelere yaptığımız satışları askıya alıyoruz.

Rotax tarafından üretilen tüm uçak motorlarımız tamamen sivil amaçlı üretilmiştir ve sadece sivil kullanım için sertifikalandırılmıştır.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.