Kanadalı Avukatlar Çağrıda Bulundu

Kanadalı Avukatlar Falun Gong Zulmü Yaptıkları İçin 14 Çinli Komünist Yetkiliye Karşı Yaptırım Çağrısında Bulundular

Asya-Pasifik eski Dışişleri Bakanı David Kilgour ve Uluslararası İnsan Hakları avukatı David Matas birkaç yıl boyunca, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) canlı iken  Falun Gong uygulayıcılarından devlet-destekli zorla organ toplama olayını araştırdı ve araştırma raporlarını yayınladı.

20 Temmuz 2020’de düzenlenen çevrim içi sanal toplantı sırasında, Kanada hükümetine, Falun Gong zulmüne katılan 14 ÇKP yetkilisini cezalandırmak için Magnitsky Yasasını kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli öneriler sunuldu.

Matas, Kanada Hükümetine Canlı Organ Toplanmasını Durdurması İçin Öneriler Getirdi

Istanbul, 10 Eylül 2014 – Insan Hakları Avukatı David Matas MESOT toplantısında bir konuşma yaptı ve Çin’deki yasadışı organ nakilleri uygulaması konusunda bilgi verdi
(Epoch Times)

Ünlü insan hakları avukatı David Matas konuşmasında Çin Komünist Partisi’nin Falun Gong uygulayıcılarını öldürmesine son vermek için önerilerde bulundu.

“Falun Gong zulmünü ele alırken özellikle, hedef noktam, organları için Falun Gong uygulayıcılarının nakil sırasında topluca öldürülmesidir” dedi. 

Kısaca cevaplamaya çalışacağım soru, Kanada’nın bu istismarın sona ermesine nasıl katkıda bulunabileceğidir. Sahip olduğum bu kısa sürede, yapılabilecek şeyler için birçok önerim var.

“Her şeyden önce, Parlamento, tüm tarafların desteğini alan ve yurt dışında organ nakli istismarında suç ortaklığını suç sayan Kanun Tasarısı S-204’ü derhal yürürlüğe koymalıdır.

“İkincisi, parlamento, devletin dokunulmazlık yasasını, yurt dışındaki nakil istismarında suç ortaklığı olarak sivil özgürlük sorumluluğunu üstlenecek şekilde değiştirmelidir.

“Üçüncüsü, Kanada hükümeti İnsan Organlarının Kaçakçılığına Karşı Avrupa Sözleşmesi’ni imzalamalı ve onaylamalıdır.

“Dördüncüsü, Kanada hükümeti, Birleşmiş Milletler insan hakları konseyinde, konseyin dikkatini gerektiren insan hakları durumları gündem maddesi altında Çin organ nakli istismarını gündeme getirmelidir.

“Beşincisi, Kanada hükümeti Kanadalı Magnitsky mevzuatı kapsamında Çin organ nakli suçu faillerini belirlemelidir.

“Altıncı olarak, Kanada hükümeti yurt dışında organ naklinde suç işleyenlere özel göç yasağı koymalıdır.

“Yedinci olarak, bir il yasama organı, sağlık yöneticileri ve sağlık görevlileri tarafından nakil turizminin zorunlu raporlamasını yürürlüğe koymalıdır.

“Sekizinci olarak, bir eyalet yasama organı, nakil turizmi için sigorta kapsamını yasaklamalıdır.

“Dokuzuncu olarak, sağlık ve biyoetik mesleği, yurt dışındaki nakil istismarında suç ortaklığına karşı belirli biyoetik ve profesyonel standartlar belirlemelidir.

“Ve onuncusu, Kanada hastaneleri ve üniversiteleri, yurt dışında organ nakli istismarına suç ortaklığı yapan hastane ve doktorların yardımına karşı duran politikaları benimsemelidir.

“Bu önerilerin 10 tanesi için harekete geçmeyi öneriyorum, ancak bunlardan sadece biri gerçekleştirilse bile, suç ortaklığından ve organları için Falun Gong uygulayıcılarının kitlesel olarak öldürülmesini önlemeye yardım etmek konusunda kaçınmaktan, daha iyi durumda olacağız.” dedi.

Kilgour: Kanada ÇKP’ye Karşı Güçlü Bir Duruş Almalı

David Kilgour
Fotoğraf; China Transplant Crime

Kilgour, Kanada’nın, zulme katılan 14 Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilisinin Kanada’daki 5G’ye katılımını reddetmesi ve ÇKP suçlularını uluslararası düzeyde izole etmek için çok taraflı kampanyalar yürütmesi gibi, ÇKP rejimine karşı daha sert bir çizgi almasını önerdi.

“Kanada, insan hakları istismarcılarına karşı savunma yapmak ve en kötü rejimleri insan hakları konseyinin dışında tutacak değişiklikler için yeniden demokrasilerle uyum sağlamalı” dedi.

“Kanadalılar ve dünya için önemli olan uluslararası hedefleri takip etmeye odaklanmalıyız. Böylelikle, bir daha ki sefere Güvenlik Konseyi koltuğu aradığımızda, kazandığımız veya kaybettiğimiz şeyden gurur duyabiliriz”

Kilgour, ÇKP’nin 21 yıldır süren zulmü ve canlı organ toplamasını kınadı.

“İhtiyaç duyulan şeyin bir kısmı, Falun Gong, Uygurlar, Tibetliler, Hıristiyanlar ve Çin’deki diğer azınlıklara yönelik zulme karşı çok daha kararlı bir duruştur.

“Medya, son tavsiyeleri bildirerek ve Falun Gong uygulayıcılarına karşı suç işleyen 14 Çinli yetkilinin isimlerini listeleyerek büyük ölçüde yardımcı olabilir. Ayrıca, bugün ülke çapında yapılan mitinglere katılarak ve haber vererek de yardımcı olunabilinir. Bu sessizliği bozmanın zamanı geldi.”

Kanada Yahudi Kongresi’nin eski eş başkanı: “Çocuklarımıza Bize” Zorla Organ Toplamayı Durdurmak İçin Ne Yaptık “Diye Sorduklarında Ne Söyleyeceğiz?”

Kanada Yahudi Kongresi’nin eski eş başkanı Haham Dr. Reuben Bulka, Çin’de olup bitenlerle ilgili bu çığır açan keşfi yapan David Matas ve David Kilgour’u takdir ettiğini söyledi. Son araştırmalar, Çin’de organ toplama işleminin devam ettiğini gösteriyor.

“David’in ortaya attığı harika fikirlerin yanı sıra kendimize sormamız gereken soru….. dünyadaki hiçbir hükümetin bu tür organların Çin’de toplanmasına izin vermemesi gerektiği ile ilgili emin olmalıyız”

“Birey olarak ne yapabileceğimizi kendimize sormalıyız. Nasıl bir mesaj göndereceğimizi? Ve belki de, tıpkı Olimpiyatların zamanı geldiğinde boykot edilmesi gibi, orada [Pekin’de] gerçekleşmemesi gerekip gerekmediğini sormalıyız.”

“Yaptığı bir rezaletti. Asla olmamalıydı. Ve şimdi belki de, çocuklarımız bize ne yaptığımızı sorduklarında onlara ne söyleyeceğimizi kendimize sormalıyız?”

Kaynak: tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.