Kanser Araştırması: Falun Gong Meditasyonu Sayesinde Kişilerin Hayatta Kalma Süresinde Önemli Artış Gözlemlendi

Klinik Onkoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma makalesine göre, Falun Gong meditasyon uygulaması, son evredeki kanser hastalarının önemli ölçüde daha uzun süre yaşamalarına yardımcı olabiliyor.

Parkta Falun Gong meditasyonu (Fotoğraf: fofg.org)

Falun Gong uygulamasının ölümcül kanser hastalarına yardımcı olabildiği, aynı zamanda semptomlarda dikkate değer bir iyileşme yarattığı ve yaşam süresini uzattığı tespit edilmiştir.” Bu bilimsel araştırma sonucu, Klinik Onkoloji Dergisi’nde (Journal of Clinical Oncology) yayınlandı.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, ilk kez 1992 yılında Usta Li Hongzhi tarafından halka tanıtılan geleneksel bir Çin kişisel gelişim öğretisidir. Vücudu ve zihni birlikte geliştiren bir uygulamadır. Falun Gong uygulayıcıları, günlük yaşamlarında Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerini takip ederler. Uygulama ayrıca, öğrenmesi kolay dördü ayakta ve biri oturarak yapılan, toplamda 5 takım egzersizden oluşur.

Falun Gong Meditasyonu ve Terminal Kanseri

İlaç firması Novartis için çalışan ve araştırma yöneticisi olan Dr. Yuhong Dong’un bu araştırması, 2000-2015 yılları arasında, Çin’deki kanser hastalarının meta-analizini içermektedir. Dr. Yuhong Dong, hastaların kendileri ile ilgili bir web platformuna bilgi verdiğini ve sadece 12 aydan daha az  ömür öngörüsü olan ve yeterli ve kanıtlanabilir tıbbi bilgi veren hastaların, yani son evredeki raporlu kanser hastalarının bu araştırmaya dahil edildiğini söylüyor.

Araştırmacılar, toplam 152 uygun rapor topladılar. Aralarında, akciğer, karaciğer, mide, yemek borusu, pankreas / safra, lösemi, kanser hastaları vardı, bu hastalar jinekolojik ve kolorektal tümör kanserlerine sahipti. Kanser hastalarının hastalığa yakalanma yaşı ortalama 53’tü. Tüm hastalar, tanı konduktan ve başarısız [konvansiyonel] tedaviden sonra Falun Gong uygulamaya başladı. Bu hastalar, araştırma sırasında ortalama yaklaşık 53 ay boyunca Falun Gong’u uygulamışlardır.

Çalışma raporu, kişilerin ne kadar hayatta kaldığına, semptom iyileşmesine ve yaşam kalitesindeki değişikliklere odaklanmıştır.

Hastaların %97’si Tamamen İyileşti

Çalışmanın sonucu son derece etkileyici: 152 hastanın 149’u hala hayattaydı. Hastaların yüzde 97’si tamamen sağlıklarına kavuştuklarını bildirdi. Ortalama 5,1 aylık bir ömrü olan hastaların, 56 ay sonra hala hayata olmaları çok şaşırtıcıydı. Genel olarak, hastaların semptomları sadece 3-6 ay gibi kısa bir süre sonra, tamamen ortadan kalkmıştır. Ayrıca yaşam kalitelerinde gözde görülür bir iyileşme gerçekleşmiştir.

İstatistiksel analiz, hesabı başka terapötik faktörleri dikkate alarak, gerçek yaşam prognozu için belirleyici faktörün Falun Gong uygulaması olduğunu göstermiştir.

Çalışma ayrıca, Imperial Kolej Londra,  Tayvan Ulusal Üniversitesi, Kuzey Carolina Chapel Hill Üniversitesi, Tayvan Ulusal Ilan Üniversitesi ve Zihin-Beden Bilim Enstitüsü’nde çalışan 5 araştırmacının da katkılarını içermektedir.

Chicago’daki Amerikan Kanser ve Klinik Onkoloji Derneği (ASCO)’un yıllık toplantısı, bu araştırmanın yayınlanmasına vesile olmuştur.

Kaynaklar:

[1] Araştırma: “Çin’deki Falun Gong (FLG) uygulayan terminal kanseri hastaları üzerine gözlemsel bir grup çalışması.”

Yazarlar: Yuhong Dong, Chian-Feng Huang, Jim Liao, Alex Chih-Yu Chen, Jason G. Liu ve Kai-Hsiung Hsu

[2] Dergi Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) tarafından yayınlandı.

[3] Novartis, Basel, İsviçre merkezli bir küresel ilaç şirketidir.

Falun Gong hakkında daha fazla bilgi:

Falun Gong nedir, nasıl öğrenebilirim?

Falun Gong Çin’de neden zulüm gördü?

 

Video: Falun Gong’a Giriş

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.