Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan’ın Türbeleri Restore Edilecek

İSTANBULKanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan’ın türbeleri, orijinal hali bozulmadan restore edilecek. İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, kendilerine bağlı türbelerin tamamının restorasyon kapsamına alındığını belirtti. Süleymaniye Camii bahçesinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan türbelerinin restore edilmesine ilişkin protokol,

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürsoy arasında imzalandı.

İmza töreninde konuşan Ahmet Emre Bilgili, İstanbul’da kendilerine bağlı tüm türbelerin restorasyon kapsamına alındığını söyledi. İstanbul’da çok sayıda türbe olduğunu hatırlatan Bilgili, “Önemli bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Türbeler bu dönemde altın çağını yaşıyor. Niye bunu söylüyorum? Şu an restorasyon kapsamına girmemiş veya herhangi bir gerekçeden dolayı kapalı olan hiçbir türbemiz yok. Bize bağlı olanlar ya açık durumda ya da restore edilecekler kapsamındadır. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Mimar Sinan’ın türbeleri restorasyon kapsamına alınmamıştı. Yaklaşık bir aydır. Güryapı ile görüşmelerimiz oldu. Ancak bu türbelerin restorasyon talebi Güryapı’dan geldi. Burada da protokolü imzalayacağız. Böylelikle restorasyon kapsamına alınmamış hiçbir türbemiz kalmayacak.” dedi.

Bilgili, Süleymaniye camiinin restorasyonunu da Güryapı’nın yaptığını hatırlatarak, “Bildiğimiz kadarıyla Süleymaniye Camisi’nin Kurban bayramına yetiştirilecekti. Tabi ki herhangi bir sorun olmamışsa.” şeklinde konuştu.

Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürsoy da bu türbelerin restore etmelerinin kendilerini çok sevindirdiğini ve heyecanlandırdığını söyledi. Gürsoy, “Ben burada doğdum. burada büyüdüm. Hayatım burada geçti. Böyle bir fırsatın bana verilmesi beni son derece heyecanlı ve mutlu yaptı. İnşallah türbeleri aslına uygun olarak restore edip teslim edeceğiz. Böylelikle İstanbul turizmine ve kültürüne bir katkı sağlayacağız.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.