Kapalıçarşılı Zanaatkârlardan Renkli Gösteri

Eminönü’nde bulunan tarihi İş Bankası Müzesi’nde devam eden 10 Adımda Kapalıçarşı sergisi çok özel bir gösteriye sahne oldu. Gümüş Eşya El Sanatkârları Derneği’nin tarihi mekanın 550. yıl kutlamaları dolayısıyla yaptığı gösteride gümüş ustaları ajur ve kakma sanatının en zarif örneklerini birbiri ardına icra etti. Bu geleneksel sanatın inceliklerini ve el hünerlerini ortaya koyan gümüş ustaları, sanatseverlerden büyük ilgi gördü.
Gümüş ustalarının gösterisi Kapalıçarşı’nın önemli bir ticaret merkezi olmasının ötesinde, bugün hala bir üretim ve sanat merkezi olduğunu, el sanatlarının sürdürülmesi konusunda okul işlevi gördüğünü de ortaya koydu.
Orijinal belge ve objelerle İstanbul’un finans merkezi olma yolunda 550 yıllık serüvenini anlatan sergi 27 Şubat Pazar gününe kadar ziyaretçilere açık olacak. Gümüş ustaları son gösterilerini 26 Şubat Cumartesi tarihinde gerçekleştirecek.

AJUR VE KAKMA TEKNİĞİ

Ajur sanatı işçiliği, kıl testeresi yardımıyla gümüş bir levha üzerine çizilen bir motifin nakşedilmesi olarak tanımlanıyor.
Kakma tekniği işçiliği de gümüş eserin yüzeyinde özel kalemler ve çekiç kullanılarak yapılan kabartma görünümlü süslemeler olarak özetlenebiliyor. Örneğin, üzerinde çalışılan parça bir vazo ise, bunun içi çam sakızı (horasan, reçine ve zeytinyağı) adı verilen katran görünümlü bir karışım ile doldurulur. Metal kalem ve çekiçle, dış yüzeyden, yapılacak motife uygun kabartma desen eserin yüzeyine işlenir. Eğer parça çukur kâse formunda ise bu obje içi zift dolu bir leğene benzer kaba oturtulur ve uygun araç gereçler kullanılarak bu defa eserin iç yüzeyinden çalışılır. Yani yüzeyden çalışılarak istenilen motif, eserin dış yüzeyine, parçanın iç kısmından işlenmek suretiyle resmedilir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.