Karayipler Yeni Kasırga Maria’yı Bekliyor

Fotoğraf:İHA

ABD’de İrma kasırgasının vurduğu Karayipler, Atlantik Okyanusu’nda oluşan yeni kasırga Maria’yı bekliyor.

İrma kasırgasında en az 37 kişinin hayatını kaybettiği ve milyarlarca dolar değerinde zarar gören Karayipler, bölgede etkisini şiddetli bir şekilde göstereceği bildirilen ikinci kasırgayı bekliyor. Bölgeyi vuran İrma kasırgasıyla aynı yönde ilerleyen Maria kasırgasının önümüzdeki 48 saat içinde hızla güçleneceği ve adalara şiddetli rüzgar ve bol kasırga getireceği bildirildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Maria’nın güçlenerek birinci kategoride kasırgaya dönüştüğünü, saatteki hızının 120 kilometreye ulaştığını bildirdi.

Martinique, Guadeloupe, Dominica, St. Kitts, Nevis ve Montserrat adaları için kasırga uyarısı verilirken Antigua, Barbuda, Saba, St. Eustatius ve St. Lucia’da da fırtınanın etkili olacağı bildirildi.

 Maria Kasırgası’nın bu gece Leeward Adaları’na şiddetli rüzgar ve bol yağış getirmesi bekleniyor.

Eylül ayı başında görülen Irma Kasırgası, Karayipler’den geçerek ABD’nin içlerine kadar ilerlemişti. Kasırga, ABD’de 18, Karayipler’de en az 37 can almıştı. ABD tarihine en büyük felaketlerden biri olarak geçen Irma, Florida’da nüfusun yaklaşık üçte biri evlerini bırakıp kaçmasına neden oldu.

 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.