Kariye Kararına Rusya’dan Tepki

Fotoğraf : T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Muze.gov.tr Resmi Sitesi

Ayasofya’nın ardından Kariye Müzesi’nin de ibadete açılması kararına Rusya’dan da tepki geldi. Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Nikolay Balaşov, Türkiye’nin değerlere saygı duyma konusunda sözünü tutmadığını söyledi.

Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Nikolay Balaşov, ‘Türkiye yönetiminin Ayasofya’nın kültürel değerlerine özgür erişim sözünü tutmadığını ve Hıristiyan kültürel değerlerine yönelik aşağılayıcı bir kayıtsızlık sergilediğini ve sanat icrasının zarafeti açısından Kariye’nin eşi benzeri olmadığını’ ifade etti.

Balaşov, “Ayasofya’daki mozaiklerin gün boyunca kapalı tutulduğunu öne sürerek, “Ayrıca mevcut koşullarda mabedin kültürel değerlerine erişim kadınlar için kısıtlandı. Onlar için ayrılan yerden görüntüleri seyretmek neredeyse imkansız. Oysa orada sıva katmanları altında bulunan ve İkinci Dünya Savaşı sonrası restorasyon uzmanları tarafından açılan mozaikler ve freskler, Bizans sanatının ilahi nurla aydınlatılan gerçek hazinesi. Günümüze ulaştığı hali ve sanat icrasının zarafeti açısından pitoresk Kariye kompleksinin eşi benzeri yok. Ve bir zamanlar büyük uygarlığın son maddi izlerinin şimdi nasıl karanlığa gömüldüğünü görmek bizi üzüyor. Tüm bunlar, bu uygarlığın manevi simgesi olan Konstantinopolis Patriğinin, Ortodoks kiliseleri ailesi içindeki eşitler arasında birinci olmak yerine onun tek hükümdarı ve başkanı olmayı tercih ederek eylemleriyle küresel Ortodoks topluluğunun birliğini bölmesi sayesinde mümkün hale gelmiştir. Bunun sonucu maalesef kendi evinde bile tüm etkisini kaybetmiştir. Çok üzücü.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.