“Karmik Geri Ödeme”: ÇKP Yetkilileri Arasındaki Ölüm Oranı Hızlı Bir Şekilde Yükseliyor

pixabay

COVID-19 kısıtlamalarının kısmen kaldırılması ardından açıklanan resmi ölüm oranları gerçeği yansıtmıyor, yani gerçekte durum çok daha vahim. Bazıları bunu, “karmik bir ceza” diye nitelendiriyor.

COVID-19, belirtisi olan yüksek ateşle başladı; testin pozitif çıkması sonucu nihayet şüpheyi doğruladı. Çin komünist rejiminin resmi sözcüsü olan, People’s Daily’nin eski genel yayın yönetmeni Yang Lianghua, daha sonra, Pekin’in zaten aşırı kalabalık olan en iyi hastanesinde yatak bulmak için, acil serviste beklemek zorunda kaldı.

Sonunda, üst düzey devlet medya yetkilileri ve hastane müdürünün çabaları sayesinde Yang, yoğun bakım ünitesine nakledildi ve burada öldü. Ölüm nedeni ise, bakteriyel akciğer enfeksiyonu olarak açıklandı.

Fakat bu dalga sadece Yang’ı vurmadı, Çin Komunist Partisi (ÇKP) ile yakın ilişkileri olan önde gelen birçok kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu olaylar patlak vermeden kısa bir süre önce rejim; yıllarca süren ve işletmeleri felç edip, Çin ekonomisini durduran, ayrıca sade vatandaşların geçim kaynaklarını zorlaştıran acımasız COVID-19 kısıtlamalarını aniden hafifletti.

Komünist Parti ayrıcalıkları fayda etmiyor

Ancak, aniden alınan, ‘kısıtlamaları hafifletme’ kararı, halk arasında artan enfeksiyon vakalarıyla başa çıkılmasına yardımcı olabilecek fonlar ve önlemler yönünden yoksun.

Ülkenin sağlık sistemi iyi durumda değil ve hazırlıksız. Virüs evlere yayılırken, hastanelerde ve krematoryumlarda kaos baş gösteriyor. Ayrıcalıklara sahip elit Çinliler de bundan nasibini aldı ve makam ve mevkileri onları koruyamadı.

Yang’ın yanı sıra, eski editör yardımcısı ve devlet tarafından yönetilen China Youth Daily’nin başkan yardımcısı Zhou Zhichun de öldü. Ayrıca, eski Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı ve Jiangxi Eyalet Komitesi başkanı olan politikacı Zhi Zhihong geçtiğimiz haftalarda vefat etti. 39 yaşındaki Pekin Opera sanatçısı Chu Lanlan ve Ulusal Spor Komisyonu eski müdür yardımcısı Marksist iktisatçı Hu Jun Liu Ji de Covid-19’un kurbanları arasında yerlerini aldılar. Ayrıca Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları maskot tasarımcısı Wu Guanying ve Çin’in en prestijli Üniversitelerinde görev yapan akademik başarısı olan birçok ünlü profesör de, uzayıp giden ölüm listesine dahil oldular.

Çin Tıbbi Rehabilitasyon Endüstrisinin öncüsü olarak kabul edilen Nan Dengkun ve önde gelen ilaç bilimcisi Wei Shuli de dahil olmak üzere, yaklaşık bir düzine önde gelen sağlık uzmanı da öldü.

Resmi rakamlar doğruyu yansıtmıyor

Devlet medyasında yer alan önde gelen isimlerin ölüm ilanlarındaki artışına rağmen, ölüm nedenleri hakkında çok az ayrıntı biliniyor.

Çin rejimi, ÇKP’nin imajını zedeleyebilecek haberleri bastırmak için, uzun süredir devam eden COVID-19 enfeksiyonlarının ve buna bağlı ölümlerin sayısını olduğundan çok daha düşük tutmaya çalıştı.

Ulusal Sağlık Komisyonu şimdiye kadar sadece az sayıda COVID-19 ölümü vakası tespit etti; üç haftalık bir süre zarfınna toplam dokuz tane. Bu sayı yalnızca COVID-19’un neden olduğu zatürre ve solunum yetmezliğinden ölen hastaları içeriyor. Kronik hastalıklara sahip olup, Covid-19’a yakalananlar ise buna dahil edilmedi.

Fakat, sahadan gelen raporlar çok daha vahim bir tablo çiziyor. Ülke çapındaki cenaze şirketleri, cesetleri yakmak için gece gündüz çalışıyor. Sağlık yetkilileri, personel sıkıntısına çözüm bulmak için, son beş yılda emekli olan sağlık görevlilerini işe dönmeye çağırıyor. Görevdeki birçok tıp uzmanı COVID’e yakalandı. Pekin’deki bir hastanede çalışan kıdemli bir cerrah, Çin medyasına kendisi de dahil olmak üzere, sağlık personelinin yaklaşık yüzde 70’inin hasta olduğunu, ancak şartlardan dolayı çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Londra merkezli sağlık araştırma şirketi Airfinity, bölgesel Çin verilerine dayanarak, her gün 5.000’den fazla kişinin COVID-19’dan öldüğünü tahmin ediyor.

Çin’den gelen resmi rakamlar o kadar güvenilmez görünüyor ki, pandemi boyunca şeffaflık eksikliği nedeniyle rejimi genel olarak doğrudan eleştirmeyen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile şüphelerini dile getirdi.

DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı direktörü Mike Ryan, 21 Aralık’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Çin yoğun bakım ünitelerinde nispeten düşük sayıda vaka bildiriliyor, ancak yoğun bakım ünitelerin dolup taştığını biliyoruz” yorumunda bulundu.

Çin’in kasıtlı olarak bize neler olup bittiğini söylemediğini düşünmüyorum. Sanırım onlar da tüm olan bittnleri gözlemlemekte yetersiz kalıyor .”

Etme bulma dünyası – “ÇKP bir suç örgütüdür”

Çin işleri analisti Heng He, mevcut COVID artışının arkasında ilahî bir unsur görüyor. Tam olarak elit kesimin yüzde kaçının bu durumdan etkilenmiş olduğu rakamsal olarak bilinmese de, büyük bir kesimin etkilendiği kesindir.

Bu kesimin büyük çoğunluğu, rejimin güç yapısındaki önemli yapı taşı görevlerini üstlenmişlerdi. Onların başlıca görevleri propaganda yoluyla Çin Komünist Partisi’nin imajını parlatmaktı.

Heng He, The Epoch Times’a “Bunun önemli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak ÇKP bir suç örgütüdür” dedi. Vakalardaki son artışın, insanların rejimle olan bağlarını yeniden gözden geçirmelerini sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi. “Hayatınızı partiye adar ve körü körüne bağlanırsanız, bunun sonu felakettir.”

“Ne ekersen onu biçersin” fikri eski zamanlardan beri Çinlilerin zihinlerinde derinden kök salmıştır. Heng, “Çin’de yaygın bir inanış mevcuttur, iyiliğin iyilik ile ödüllendirileceği ve bunun tersinin de, yani kötü işlerin de , kişinin hayatı boyunca acı çekmesine sebep olacağı yönündedir”, yorumunda bulundu.

Bu nedenle Çinliler, herhangi bir yanlış eylemde – özellikle de dini topluluklara yapılan zulümde – birine yardım edilmemesi konusunda her zaman uyarıda bulunur.”

Heng, rejimin Falun Gong ve diğer inançlar üzerindeki acımasız baskısına dikkat çekerek. “Bir bakıma, ettiklerini buluyorlar diyebiliriz” yorumunda bulundu.

Falun Gong’un kurucusu Li Hongzhi, Mart 2020’de yayınlanan bir makalede bu konuya değinmiştir. Ayrıca Li şöyle yazmıştı :“ ÇKP virüsü’ (Wuhan pnömonisi) gibi bir salgın, hedef odaklıdır. Özelikle, Kötü Partiye mensup olanlar ve kötü Komünist Parti ile işbirliği yapanlar tek tek ayıklanıyor.”

Buna inanmıyorsanız bir bakın: Şu anda en çok etkilenen ülkeler bu şer partiye çok yakın olanlardır. İnsanlar için de durum aynıdır. Peki ne yapmalı? İnsanlar kendilerini şeytani Çin Komünist Partisi’nden kesinlikle uzaklaştırmalı ve onun tarafında olmamalıdır.”

Elitler savunmasız

Son yıllarda sokağa çıkma kısıtlamalarının zararlı etkilerinden kendilerini büyük ölçüde koruyan ÇKP liderleri, bu dalga ile beraber aniden kendileri de savunmasız hale geldiler.

Agresif söylemleri ve virüsle ilgili dezenformasyon yaymasıyla tanınan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian da etkilenmiş görünüyor. Weibo hesabında (Çin’in mikroblog sitesi) karısı, geçenlerde antiviral ilaçlar, antiinflamatuar ilaçlar veya soğuk algınlığı ilacı bulamadığından şikayet etti.

Sonradan silinen bir gönderi de, kimden bahsettiğini belirtmeden “Bu ateş kaç gün sürer ve ne zaman iyileşme olur?” ve “Bütün bu ilaçlar nereye gitti?” diye de sitem etmişti. Daha sonra vücut ısısını düşürmek için buzlu çubukları kullandıklarını ekledi.

Komünist liderliğe danışmanlık yapan Çin Araştırmaları Merkezi’nin yöneticisi ekonomist Hu Angang, yakın zamanda kayınpederini COVID-19’un neden olduğu zatürreden kaybetmişti. Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Enstitüsü’nde kıdemli analist olan Mei Xinyu’nun geniş çapta atıfta bulunulan bir gönderisine göre aile, tıbbi telefon yardım hattına bir saat boyunca ulaşamadı ve ardından ambulans için saatlerce beklemek zorunda kaldı.

Mei 21 Aralık’ta, “Yaşlı beyefendi, ülkeden madalya almış, fakat şimdi yalnızca hastane morgunda yakılmasını bekleyen kıdemli bir parti üyesidir” yorumunda bulundu ve her gün yaklaşık 200 ila 300 ceset yakılıyor sanırım bugün de sıra bize gelmeyecek” diye ekledi.

Bu makale ilk olarak The Epoch Times’da şu başlık altında yayınlandı: “COVID-19 Dalgası Çin’i Vururken ÇKP Elitleri Arasındaki Ölümler Artıyor”

Haber : Eva Fu, Epoch Times

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.