Kaşıkçı Cinayeti Arabistan ve İsrail Yakınlaşmasını Sekteye Uğrattı

 

ABD tarafından desteklenen ve gizli olarak yürütüldüğü belirtilen Suudi Arabistan ve İsrail yakınlaşmasının gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası sekteye uğradığı iddia edildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan “Gazeteci cinayetinden sonra Suudilerin gizli İsrail yakınlaşması geriledi” başlıklı haberde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı cinayeti sonrası görevden alınan iki yakın danışmanı tarafından arka planda gizlice yürütülen İsrail ile yakınlaşmanın atıl kaldığı belirtildi.

“Selman’ın manevra alanı daraldı”

Diplomatik ilişkilere hakim yakın kaynaklara dayandırılan haberde, şu ifadeler kullanıldı:

“Kaşıkçı cinayetine gösterilen uluslarası tepkiler ve kraliyet içindeki görevden almalar Veliaht Prensin muhtemel rakipleri arasındaki manevra alanını daralttı ve uzun yıllar düşman olarak görülen İsrail ile temas kurma gibi riskli dış politika girişimlerinde de iştahını azalttı.”

Haberde Suudi Arabistan ‘dan üst düzey bir yetkilinin, Kaşıkçı cinayeti sonrası işler kesinlikle yavaşladı. Krallığın şu an istediği son şey, (İsrail yakınlaşmasının) bunun ortaya çıkması ve başka bir ters tepkiye neden olması.” sözlerine yer verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.