KENAN EVREN İFADE VERDİ

12 Eylül 1980 darbesinin baş mimarı Kenan Evren, Merkez Orduevindeki general lojmanında Savcı Görüşen’e ifade verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, 12 Eylül soruşturması kapsamında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren`in ifadesini almak üzere saat 10.15`de Ankara Adliyesi`nden ayrıldı ve Evren`in ikamet ettiği Merkez Orduevi kampüsündeki general lojmanlarına geldi. Görüşen`i Merkez Orduevi`nin nizamiyesinde Evren`in avukatı Ömer Nihat Özgün karşıladı. İfadenin yaklaşık 4 saat sürdüğü kaydedildi.

DAVA AÇILMASI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA BAĞLI

www.sonhaberler.com internet sitesinde yayınlanan haberde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ”12 Eylül darbesi” ile ilgili soruşturma kapsamında ifadesi alınan dönemin genelkurmay başkanı Kenan Evren’in avukatı Ömer Nihat Özgün’ün yapmış olduğu açıklamada, Evren’e 2,5 saat süren sorguda 12 Eylül ve öncesine ilişkin 12 soru yöneltildiğini Çarşamba günü aynı soruşturma kapsamında İstanbul GATA’da yatan Tahsin Şahinkaya’nın ifadesine başvurulacağını ve onun da ifadesi tamamlandıktan sonra ikinci bir sürecin başlayacağını ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dava açılması veya açılmaması yönünde kararını bundan sonra vereceğini söylediği kaydedildi.

EVREN’İN AVUKATI ÖZGÜN’ÜN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Haberde Özgün’ün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma doğrultusunda bugün saat 11.00’de ilgili başsavcı vekili ve savcı kararıyla eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ifadesinin Ankara’daki lojmanında alındığını, yaklaşık 2,5 saat süren ifadede Kenan Evren’e 12 soru sorulduğunu söylediği bildirildi.

Bu soruların tümünün içeriğinin 12 Eylül ve öncesine ilişkin olduğu ifade edilen haberde  Özgün’e Kenan Evren’e ifade sırasında bir doktorun eşlik edip etmediğinin sorulması üzerine: ”Doktor değil ama sayın Kenan Evren’in yanında sürekli bulunan bir sağlık görevlisi vardı. Çok fazla da sıkıntı yaşamadık. Yalnız biraz ara verdik. Sağlık açısından bir sıkıntı yaşadığımız söylenemez” dediği yazıldı.

Evren’e yöneltilen soruların içeriğinin sorulması üzerine Özgün’ün, soruların içeriğini açıklamasının mümkün olmadığını ancak soruların 12 Eylül dönemine ilişkin olaylarla ve yönetime el koymayla ilgili olduğunu belirttiği ve Özgün’ün, Kenan Evren’in soruların hepsine açıkça cevap verdiğini söylediği ve Kenan Evren’in yönetime el koymayı neyle açıkladığının sorulması üzerine, Evren’in ifadesinde çok açık yüreklilikle, o günkü ülkenin şartları, anayasal kurumların işlememiş olması nedeniyle İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesindeki yetkiye dayanarak ülke yönetimine el koyduklarını söylediği dile getirildi.

Konu ile ilgili diğer Haberler;

Kenen Evren İfade Veriyor.

Yoruma kapalı.