Kiev Rus Kuvvetlerinin Yeniden Toplanmak İçin Bakhmut’a Yönelik Saldırıları Hafiflettiğini Söyledi

Ukrayna Tankları Foto: Wikipedia

Üst düzey bir Kiev yetkilisi, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin kuşatma altındaki doğu Ukrayna’nın Bakhmut kentine yönelik saldırılarını, yeniden gruplandırmak ve yeteneklerini güçlendirmek için geçici olarak hafiflettiğini söyledi.

Rusya’nın Wagner özel ordusu, savaşın en uzun ve en kanlı muharebesinin ardından Bakhmut’un tam kontrolünü ilan ettikten sonra bu hafta mevzilerini düzenli Rus birliklerine devretmeye başladı.

Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, Telegram’da yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin saldırmaya devam ettiğini, ancak “genel saldırı faaliyetinin azaldığını” söyledi.

“Dün ve bugün, ne şehirde, ne de kanatlarda aktif bir çatışma olmadı” diye yazdı ve Moskova birliklerinin bunun yerine Bakhmut’un varoşlarını ve yakınlarını bombaladığını da sözlerine ekledi.

Maliar, “Düşmanın saldırı faaliyetindeki azalma, birliklerin değiştirilmesi ve yeniden gruplandırılmasından kaynaklanıyor” dedi. “Düşman kendi yeteneklerini güçlendirmeye çalışıyor.”

Ukrayna birliklerinin Bakhmut’a kuzeyden ve güneyden bakan yüksekliklerin yanı sıra eteklerinin bir kısmını “sıkıca tuttuğunu”, ancak son iki gün içinde “diğer görevlere” odaklanmak için ilerlemediğini iddia etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.