Kılıçdaroğlu, Gündeme İlişkin Açıklama

Fotoğraf; chp.org

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağı Erdoğan’dır” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize ve Artvin’deki sel felaketine değinmesinin ardından 15 Temmuz konusunu ele aldı.

Kılıçdaroğlu, Rize ve Artvin’deki sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için baş sağlığı dileyerek, “Irak’ın kuzeyinde bir askerimiz şehit oldu. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Buradan sürekli şehitler arasında ayrım yapmayın diyoruz” dedi.

Sakarya’daki fabrikada ve mühimmatların imhası sırasında yaşanan patlamalara ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Asıl beni üzen nokta şudur. Bu ülkede cumhurbaşkanı koltuğunda oturan zat, ölen işçilerin ailelerini değil, fabrikanın sahibini telefonla aramasıdır” diye konuştu.

Yolsuzlukla Suçladı

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce 60 dolardan aldığı asfaltı şimdi aynı firmadan 25 dolardan adlığını vurgulayarak, “Şimdi Saray’ın sorması gerekmiyor mu burada malı kim götürdü diye. Onlar sormaz ama biz soracağız Yolsuzluğu yapanlar yolsuzluğu soruşturamaz” şeklinde konuştu ve;

“İhaleleri alanların bir eli yağda bir eli balda. Öyle olunca tüm ülke böyle sanıyorlar. Son 2 yılda tarımsal sulamada kullanılan elektriğin bedeli yüzde 108 arttı. Mardin’de onlarca köyün elektriği 14 mayıstan bu yana kesik. Aynı şekilde Şanlıurfa’da da çiftçiler perişan. Oturup Şanlıurfalıların düşünmesi lazım. Peki Şanlıurfalı ne yaptı? Bütün oyları AK Parti’ye verdi, elektrikleri kesiliyor. Onlar nasıl olsa sen bana oy vereceksin diyor. Bunu saray sosyetesi diyor. Urfalı kardeşim o hanımının elindeki çantanın değerini biliyor musun? 50 bin dolar. Sen alın terinin değerine değil, 50 bin dolarlık çantaya oy veriyorsun Sonra da ağlaşıyorsun. Çözümü belli. Sandığa gidip oy vereceksin.” dedi.

‘Çoklu baro’ Yasasını Eleştirdi

Kılıçdaroğlu, “Bütün milletvekili arkadaşlarıma yürekten teşekkür ederim. Türkiye’yi bölecek çoklu baro düzenlemesine karşı tüm arkadaşlarımız yürekten çalıştılar. Yanlışı bütün ayrıntılarıyla ortaya koydular. Ama iradesini Saray’a teslim edenler elini kaldırıp indirdi. Bu, çoklu hukuk porojesiydi. Buna karşı çıkmak CHP’nin göreviydi.

Beni şaşırtan Sayın Devlet Bahçeli oldu. Partinin sempatizan ve üyelerine bir şey demiyorum. AKP Grup Başkaın Bülent Turan, “Bu yasa geçtiğinde PKK, FETÖ baro kurarlarmış, kursunlar arkadaş” dedi. Peki nasıl oluyor da MHP bu teklife evet oyu veriyor. Vatanı bölmek değil, birleştirmek esastır.

Çoklu baro ile ülkenin birliği ve bütünlüğüne dinamit kondu. Bunu biz söyleseydik muhalefet söyledi derlerdi. Ama söyleyen iktidar partisinin grup başkanvekili. Hangi gerekçe ile el kaldırdılar merak ediyorum. Milliyetçilerini, bayrağını sevenlerin vicdanına sesleniyorum. Nasıl olur da bu kanuna evet dersiniz? Tarihinizi reddediyorsunuz.”

Bir Sarayın Bir de Halkın 15 Temmuz’u Var

“16 Temmuz’da mecliste konuşma yaptım. O gün Meclis’te ne dediysem AKP’liler alkışlıyordu, bugün yuhalıyorlar. Bir Saray’ın bir de halkın 15 temmuzu var” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Saray’ın 15 Temmuz’u halkın 15 Temmuz’u… Halkın 15 Temmuz’unda ne var, 251 şehidimiz var. 2194 gazimiz var… O gün hayatını kaybedenler için para toplandı. Bu paraları biz takip etmeseydik tamamen yok edeceklerdi. Vakıf diyolardı, vakfı kurmamışlar. Nerede bu paralar?”

15 Temmuz darbe girişimi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu araştırma komisyonuna 2 kişinin gelmesini Erdoğan yasakladı. Birisi MİT Müsteşarı, diğer, Genelkurmay Başkanı. Bu isimlerin bilgi vermesini Erdoğan neden yasakladı?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Failleri ortaya koyup bilgi alacağız. Milletin önüne atamayla gelmiş 2 kişiyi çıkartmadılar. 15 Temmuz’un perde arkası ortaya çıkmasın diye. Rapor çıktı, 4 yıldır neden yayınlanmıyor?” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan FETÖ’nün 1 numaralı siyasi ayağıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu için “15 Temmuzla ilgili süphe bulutları kaldırılmalı” sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “ HTS kayıtları elinde. O gece kim, kiminle neyi konuştu hepsi devletin arşivinde. Açıkla kardeşim. Lafa gelince dil bir karış, olmuyor, bu maya tutmuyor. Asıl kendisi FETÖ’nün 1 numaralı siyasi ayağıdır” diye konuştu.

Erdoğan’ın darbe girişiminden haberi olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Erdoğan neden Marmaris’te saklanır? Yaverleri zaten FETÖ’cüymüş. Marmaris’te neden saklandın? Çünkü sen darbe girişiminin olacağını biliyordun. Yaveri FETÖ’cü çıktı, suçu Sözcü gazetesine attı. 15 Temmuz’un Saray bölümü neydi? 15 Temmuz’un Allah’ın lütfu olarak görülmesiydi. Soruşturmalar açılırdı.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.