Kılıçdaroğlu: ” İlk Yapacağımız İşlerden Biri Esnaf Bakanlığı Kurmak Olacak”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar ile Ticaret ve Sanayi odalarını ziyaret ettikten sonra muhtarlar, STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Esnafın bir özelliği var. Anadolu’nun kadim kültürünü esnaf içselleştirmiştir. Ahi Evran geleneğinden gelir. Sabahın köründe dükkanını açar, etrafı temizler, devlete yük olmamaya çalışır. Vergisini, primini öder. Bizim toplumda esnafın ayrı bir özelliği vardır. İlk tanıştığımız kişi, esnafın kendisidir. Esnaf dünyanın bütün ülkelerinde vardır. İster gelişmiş, ister gelişmemiş olsun. Amerika’da da Japonya’da da vardı. Esnafı korumak için özel tedbirler alınmıştır. Bizim anayasamızda da ‘Devlet esnaf ve sanatkarı koruyacak tedbirler alır’ diye amir hüküm vardır.

Gittiğim her yerde hep bir esnaf bakanlığından söz ederler. Yıllarca bunu söylerler. Hiçbir parti ‘Esnaf Bakanlığı kuracağım’ demiyor. Biz diyoruz. Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı, Millet İttifakı da Meclis’te çoğunluğu sağlayınca ilk yapacağımız işlerden biri Esnaf Bakanlığı kurmak olacak.

Son 15 yılı bir düşünün. Kaç arkadaşımız iflas etti, dükkanını kapattı? Esnaf sadece dükkan sahibi demek değil, kimisinin kamyonu var. Hayatın her tarafında çalışıyor, üretiyor ve tutunmaya çalışıyorsunuz. Devlete yük olmuyor, verginizi, priminizi ödüyorsunuz. Bekliyorsunuz ki, devlet de size destek versin. Az önce AVM’lerden başkan şikayet etti, ‘Onlara gücümüzün yetmediğini anladık, zincir mağazalarla ilgili ne yapacaksınız?’ dedi. Niye gücünüz yetmiyor? Ben size söyleyeyim, birlik olmadığınız için gücünüz yetmiyor. Birlik olup, ‘Kim AVM açıyorsa, ona oy vermeyeceğiz’ deseniz bitti bu kadar basit. Bunu niye söylemiyorsunuz? Güce teslim olduğunuz andan itibaren kaybedersiniz.” şeklinde konuşmasına devam etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.