Kilo Vermedeki Alışkanlıklar

Zayıf ve fit olmayı hem sağlık açısından hem de estetik bakımdan hepimiz isteriz. Peki bunun için edinmemiz gereken alışkanlıklar neler?

Fotoğraf; Pexels

Pek çoğumuz kilo verme yolculuğuna başlamıştır fakat çoğu zaman yarı yolda bırakmışızdır. Yolculuğu yarıda kesmemizin nedeni ise iradesiz veya kararsız olmaktan çok nasıl ilerleyeceğimiz konusunda yeterince bilgiye sahip olamamamız.

Peki kilo vermemize neden olan engeller ve edinmemiz gereken alışkanlıklar neler aşağıda sizler için sıraladık;

Akşam Yemeyi Bırakın

Fotoğraf; Pixabay

Akşam işten eve döndüğümüzde kendimizi her şeyi yemek isterken bulabiliyoruz veya gecenin bir vakti midemiz zil çaldığında dolabın kapağını açmadan duramıyoruz. Fakat bu alışkanlıklar kilo almanın en iyi dostları. İşten eve geldiğimizde hafif atıştırmalık tabaklar veya gece vakti bir iki dilim meyve veya mideyi oyalayacak bir bardak içecek iyi gelecektir.

Ajandanıza Egzersiz Seansları Ekleyin

Fotoğraf; Pixabay

Kendinizi egzersiz yapmak yerine sürekli evde televizyon izler halde veya sürekli bir şeyler yeme halinde sosyalleşirken buluyorsanız yaşam programınıza egzersiz de ekleyin. Bu egzersizler vaktinizi alan ekstra bir yük gibi değil hayatınızın bir parçası olsun.

Gazlı Meşrubatları Bırakın

Fotoğraf; Pixabay

Hazır şekilde bardaklara konulan asitli içecekler her zaman serinletici ve kolaydır. Ancak kilo vermede hiç bir yardımı olmayacaktır aksine bizi hedefimizden uzaklaştıracaktır.

Arkadaşlarla Daha İyi

Fotoğraf; Pixabay

 Başarı sağlayan çoğu insanın onlara yardım etmesi için bir destek sistemi vardır. Bu sabahları işe gitmeden önce beraber yürüyeceğiniz biri olabilir veya zor bir iş gününün ardından koca bir tabak yemek yemenizi engelleyecek bir arkadaşınız olabilir. Ya da moraliniz bozuk olduğunda kendinizi cips ve çikolataya vermeyi engelleyen sizi eğlendirecek içten bir dosta ne dersiniz?

Gerçekçi Olmayan Hedefler Olmasın

Fotoğraf; Pixabay

Hepimiz bir şeyi hedefler arasına koyunca hemen olsun istiyoruz. Bir an önce fazla kilolardan kurtulup güzel bir vücuda sahip olmak hepimizin isteği lakin bu durumun bir çırpıda olması mümkün değil. 1 ayda 8 kilo vereceğim, gerekirse günlerce aç kalacağım, her gün saatler boyu ağır spor yapacağım derseniz 2-3 gün içinde kendinizi bir çikolatacıda bulabilirsiniz.

Küçük hedefler insanı daha iyi motive eder. “Bu hafta 4 gün yarımşar saat egzersiz yapacağım, 3 gün hamur işi yemeyeceğim, günde 1 kahveden fazla içmeyeceğim” gibi ulaşması kolay hedefler koyarsanız bu tutumlar zamanla yaşam tarzımıza yansıyabilir.

Vakit Yaratın

Fotoğraf; Pexels

Kilo vermek istiyorsanız zaman yaratmalısınız. Ajandanıza egzersiz saatlerini veya hafif yemekler pişirme saatlerini eklediğinizde o plandan çıkmamaya baın. Toplantı talebi veya arkadaşlarınızdan sinema teklifi geldiğinde yemeklerim için alışverişe gitmeliyim veya pilates salonu ile planım var diyebilmelisiniz!

Kalbinizi Açık Tutun!

Fotoğraf; Pexels

Kilo vermek istemek ve bunun için güzel bir yolculuğa çıkmak utanılacak bir şey değil. Sizi iyi hissettirecek ve sağlıklı olmanızı sağlayacak bu hayat planında size yardımda bulunmayı keyifle karşılayacak insanlar olacak. Sağlıklı sebze nasıl seçilir, nasıl hazırlanır mutlaka yardımcı olacak bir yakınınız çıkacaktır. Siz yeter ki sorun!

Bol Su İçin!

Su, yanınızdan hiç eksik olmasın!

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.